Plávajúca dedina vytvorená prostredníctvom 3D tlačiarne by mohli byť prostriedkom k budúcej energetickej nezávislosti. Štruktúry, ktoré navrhol architekt Vincent Callebaut, by recyklovali odpad zozbieraný z medzinárodných vôd a vytvorili z neho stavebný materiál pre vybudovanie udržateľnej námornej architektúry.
Kompozitný materiál by obsahoval zmes plastového odpadu a rias. Tieto sebestačné lokality sú víziou udržateľnej rovnostárskej spoločnosti pre jednotlivcov šetrných k životnému prostrediu.

Cieľom projektu je vyriešiť dlhotrvajúce napätie medzi západnými vládami a africkými krajinami, pokiaľ ide o globálnu spotrebu energie. Nový typ architektúry by kombinoval obnoviteľné zdroje energie a informačné a komunikačné technológie (NIKT) s cieľom ponúknuť energetickú nezávislosť každého štátu a ukončiť konflikty spojené so spracovaním ropy.
Obyvatelia týchto utopických štruktúr s názvom People of the Seas by vymýšľali nové urbanizačné procesy na zmiernenie znečistenia a acidifikácie oceánu. Títo obyvatelia by zároveň recyklovali 100% plastového odpadu z oceánu a vytvorili by udržateľnú lokalitu s názvom Aequoreas. Po výstavbe by tieto ekosystémy pokračovali v raste na vlastnú päsť, používali by uhličitan vápenatý obsiahnutý vo vode na vytvorenie externého skeletu, polopriepustné membrány k odsoľovaniu morskej vody a riasy na výrobu energie pre vykurovanie a klimatizáciu.
Obce by sa pohybovali ako ponorky a lode, pričom by dokázali pojať až 20 tisíc ľudí. Hlavný prístup je umiestnený na povrchu vody a vedie cez štyri prístavy mangrovy zakorenenými na plávajúcom dome s priemerom 500 metrov. Všetky bytové jednotky sú modulárne a vedľa nich sa v dedine nachádzajú pracovné priestory, recyklačné firmy, vedecké laboratóriá, vzdelávacie centrá, športoviská a akvaponické farmy.
Riasy, planktón a mäkkýše bohaté na minerály, bielkoviny a vitamíny sú pestované pre potraviny a udržované ako škôlky pre vodné faunu a flóru. Dokonca aj nábytok je vyrobený z materiálov na bio báze zlepených s materiálom syntetizovaným z mušlí.