Venezuelská továreň americkej automobilky General Motors prepustila 2700 zamestnancov. Na mobilný telefón im zaslala sms, že už nie sú jej zamestnancami a že im posiela odstupné na bankový účet.

Venezuelské úrady minulý týždeň prevzali kontrolu nad továrňou General Motors Venezolana a zhabali jej v krajine aj ďalší majetok. Súd rozhodol v prospech dvoch obchodníkov, ktorí v roku 2000 podali žalobu proti dcérskej spoločnosti s odôvodnením, že nedodržala dohodnutý predaj 10-tisíc vozidiel.

Zamestnanci firmy uviedli, že pred zverejnením verdiktu bolo zariadenie továrne demontované. GM nie je vo Venezuele prvou firmou, ktorá prepustila zamestnancov sms správou. Pred dvoma rokmi urobil to isté výrobcu čistiacich prostriedkov Clorox.

Spoločnosť GM minulý týždeň oznámila, že kroky venezuelských úradov považuje za nelegálne a chce sa proti nim brániť. K zabavenie majetku najväčšieho amerického výrobcu automobilov dochádza v čase prehlbujúcej sa politickej a ekonomickej krízy vo Venezuele. Automobilový priemysel tam zažíva v posledných rokoch hlboký prepad, kvôli devízové regulácii mu chýbajú suroviny a materiál a mnoho z tovární takmer nevyrábajú. Závod GM skončil potom, čo výroba automobilov v krajine spadla na rekordné minimum osem vozidiel denne.