Trafika začala prijímať platby vo virtuálnej mene Bitcoin

1201

Kurz virtuálnej meny Bitcoin voči tradičným menám v poslednej dobe raketovo vzrástol ( hoci aktuálne hodnotu voči nedávnym maximám skôr klesá ), väčšiemu rozšíreniu v bežnom platobnom styku však zatiaľ bráni nedostatok obchodných miest, ktoré platby v Bitcoin prijímajú.To sa však pomaly mení a na celom svete postupne pribúda obchodníkov, ktorí si za tovar nechávajú zaplatiť virtuálnym platidlom.

Jeden Bitcoin sa aktuálne obchoduje za 965 USD 

Jedným z priekopníkov platieb vo virtuálnej mene je od začiatku tohto týždňa tiež karlovarská trafika U holoubky, kde prijímajú Bitcoin ako alternatívu k bežným platbám.“ Bol to nápad môjho syna, ktorý v Prahe študuje softvérové inžinierstvo. O Bitcoin sa zaujíma a hovoril: Hej, mami, skúsme to,“ priblížila majiteľka trafiky Ondrejka Bezoušková. Práve jej syn bol tiež prvý (a zatiaľ jediný), kto za tovar v trafike takto zaplatil. Pretože ide o novinku, na prvého bežného zákazníka platiaceho v Bitcoin zatiaľ čakajú.“ Chceli sme sa trochu zviditeľniť, byť prvý v Karlových Varoch, zaujať mladých ľudí. A tiež ísť s dobou, nezostať s nadsádzkou len pri pokladni s kľukou,“ vysvetlila Bezoušková.

Získané Bitcoin prevedú na bežné peniaze

Samotné sprevádzkovanie systému pre príjem platieb v Bitcoin nebolo nijako zložité. Trafika k tomu využíva obyčajný tablet s príslušnou aplikáciou. Pokiaľ má zákazník virtuálnu menu a chce ju použiť k platbe za tovar, musí vlastniť bitcoinovou peňaženku a chytrý telefón.“Do systému zadám platbu v Bitcoin, aplikácia vygeneruje QR kód pre transakciu, ktorý si kupujúci telefónom naskenuje a platbu potvrdí,“ opísala Bezoušková. Pri hodnote tovaru do päťsto korún zákazník nečaká na autorizáciu a s nákupom môže ihneď odísť. Pri vyššej sume je nutné vydržať na potvrdenie transakcie, zvyčajne to trvá maximálne desať minút. S príjmom platby v Bitcoin trafika nemá žiadne náklady, túto alternatívu preto majiteľka nechce opúšťať ani v prípade, že by ju zákazníci príliš nevyužívali.“Veľa ľudí to pozná, vie o čo sa jedná, ale Bitcoin zatiaľ nemajú. Myslím, že sa to zmení, táto mena má budúcnosť,“ myslí si majiteľka. Nestabilný kurz nepovažuje za výrazný problém, trafika totiž hodlá virtuálnu menu prevádzať na skutočné peniaze. Kvôli novinke preto ani nebolo nutné upravovať účtovný systém.“Vymieňať môžeme pokojne každý deň. Ak by však hodnota Bitcoin klesala, tak počkáme, ako sa kurz vráti minimálne na pôvodnú úroveň, “ verí v posilňovaní virtuálnej meny majiteľka.