Zatiaľ čo sa Aleš Loprais (43) so svojim tímom snaží spamätať z tragédie, ktorá sa odohrala na tohtoročnom Dakare, na verejnosť sa pomaly dostávajú čriepky okolností, ktoré viedli k smrti fanúšika (†69) na slávnom púštnom závode. Talianska tlač už má k dispozícii jeho totožnosť a okolie prehovorilo o tom, čo presne nehode predchádzalo. Je stále len ťažko pochopiteľné, že zosnulého muža nikto neodradil od nápadu, ktorý bol veľmi riskantný už na prvý pohľad…

Muž, ktorý skončil pod kolesami vozidla nič netušiaceho Lopraisa, má byť podľa talianskych médií Livio Fassinotti z mestečka None, ktoré sa nachádza zhruba 20 kilometrov od Turína. Na Dakar sa údajne vydal kvôli tomu, že miloval Afriku, hory, cyklistiku a fotografovanie. Posledný koníček sa mu tiež stal osudným, keď sa postavil nešťastne priamo za dunu, kde posádka českého vozidla nemala šancu nikoho vidieť.

„Bol to milý človek, športovo založený a veľmi kvalifikovaný,“ povedal o mužovi podľa webu La Stampa Gian Paolo Quaglino, majiteľ cestovnej kancelárie vo Vigone. „Rád pozoroval krajinu a zachytával ju ako dobrý amatérsky fotograf. Povedal mi, že odchádza za Dakarom do Arábie,“ povedal Quaglino.

Svitko končí na Rely Dakar! Jeho účasť ukončil bolestivý pád

O zosnulom mužovi prehovoril aj ďalší priateľ, Roberto Vincelli: „Tvoja vášeň pre duny bola príslovečná a na onú fantastickú cestu na konci roku 1988 si si vzal lyže a topánky, aby si vyskúšal netradičný zjazd po alžírskom piesku. Prajem vám viac dún v rajských púšťach. Zbohom, priateľovi Livio.“

Talianske weby tiež uvádzajú, že sa muž venoval dobrovoľníckej činnosti a bol autorom niekoľkých kníh.

Štefan Svitko sa stal najlepším Európanom na 38. ročníku Rely Dakar!

Fassinotti zomrel po tom, čo ho zasiahlo prechádzajúce vozidlo Aleša Lopraisa. Jeho „Lady“ sa Talian údajne práve pokúšal odfotiť, ale vybral si na to veľmi nebezpečné miesto. Hoci stret s vozidlom síce prežil, po zhruba troch hodinách dostal infarkt a pri prevoze do nemocnice v Rijáde zomrel.

Smrť na Dakare: zahynuli dvaja novinári, ich vozidlo spadol do rokliny

Český pretekár potom na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom celú udalosť popisuje zo svojho uhla pohľadu, a poskytol aj palubný záznam. Z vyjadrenia bolo zrejmé, že hoci on sám zrážke vôbec nemohol zabrániť, psychicky ho tragédia veľmi poznamenala. Okrem toho kvôli vyšetrovaniu musel odstúpiť z pretekov, ktoré mali až do osudného momentu veľmi dobre rozbehnuté.