Horolezci vo švajčiarskych Alpách našli pozostatky a vybavenie nemeckého turistu, ktorý v roku 1986 zmizol pri túre po ľadovci blízko Matterhornu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, podľa ktorej k nálezu prispelo topenie ľadovcov.

Polícia v kantóne Wallis/Valais vo štvrtok uviedla, že pozostatky objavili horolezci, ktorí sa 12. júla vydali na túru pozdĺž ľadovca Theodul v Zermatte.

„V septembri 1986 bol nemecký horolezec, ktorý mal v tom čase 38 rokov, nahlásený ako nezvestný po tom, čo sa nevrátil z túry. Analýza DNA ho umožnila identifikovať,“ uviedla polícia vo vyhlásení.

V Tatrách zahynuli skúsení český skialpinisti

Polícia neposkytla ďalšie informácie o totožnosti horolezca ani o okolnostiach jeho smrti. Zverejnila však fotografiu osamelej turistickej topánky s červenými šnúrkami trčiacimi zo snehu, ktorá patrila nezvestnému.

Topiace sa ľadovce v dôsledku klimatických zmien viedli v posledných desaťročiach k nálezom tiel horolezcov, ktorí zmizli.

V Švajčiarsku havarovala Železná Annie, zomrelo 20 ľudí

V roku 2015 boli nájdené pozostatky dvoch mladých japonských horolezcov, ktorí sa stratili na Matterhorne počas snehovej búrky v roku 1970, a ich totožnosť bola potvrdená vďaka testom DNA ich príbuzných. Vlani horolezci vo švajčiarskych Alpách našli pozostatky a vybavenie nemeckého turistu nezvestného viac ako 30 rokov.

V minulom roku zaznamenali švajčiarske ľadovce najhoršie tempo topenia od začiatku záznamov pred viac ako sto rokmi, keď prišli o šesť percent svojho zostávajúceho objemu – takmer dvojnásobok predchádzajúceho rekordu z roku 2003.