„V množstve ohľadov, vlastne, ctia prezidenta Obamu,“ povedal počas vystúpenia na mítingu na Floride na adresu islamistov. „Je zakladateľom ISIS,“ dodal s použitím jednej zo skratiek používaných na Islamský štát. Biely dom sa podľa agentúry AP odmietol k obvineniu vyjadriť.

Prezidentský kandidát za republikánov dlhodobo obviňuje Obamu zo slabosti v prístupe k Blízkemu východu a islamským krajinám, z ktorej podľa neho pramení vzostup radikálnych organizácií.

Podľa miliardára za ním stojí aj Hillary Clintonová, ďalšia „spoluzakladateľka ISIS“, ktorú okrem iného označil za diabla. Obamu dlhodobo nazýva najhorším prezidentom histórie.

Trump, ktorého slová nezriedka ladia s najrôznejšími konšpiračnými teóriami, už v minulosti vyhlásil, že Obama je moslim narodený v Keni, hoci ide o kresťana narodeného na Havaji. Vo floridskej reči použil pri zmienke o Obamovi jeho celé meno Barack Hussein Obama evokujúce islamskej korene.

Newyorský miliardár sa po nedávnych urážlivých výrokoch na adresu matky padlého amerického moslimského vojaka potýka s nebývalou silnou kritikou zo strany republikánov, ktorých časť ho odmieta v novembri voliť. V posledných prieskumoch na Clintonovú stále viac stráca.

Na mítingu v Severnej Karolíne zmienil, že by Clintonovú mohli zastaviť držitelia zbraní. Okamžite sa objavila kritika, že navádza niekoho zo svojich stúpencov, aby jeho demokratickú súperku zastrelil.