Túto chatu staval jej majiteľ ako vežu do výšky. Vraj aby mu stromy nebránili vo výhľade

1731

Chata Dr. Seussa, tak miestni nazývajú podivuhodnú stavbu, ktorá sa ako veža týči k nebu neďaleko mestečka Willow na Aljaške. Patrí k architektonickým divom Ameriky.

Dvanásť poschodová vežová chata uprostred lesa je rovnako tak zvláštna, podivná a excentrická ako tvorba amerického spisovateľa a karikaturistu Dr. Seussa, podľa ktorého ju miestni pomenovali. Vyzerá ako niekoľko chát naskladaných postupne na seba, od tej najväčšej dole až po najmenšiu hore, s vyhliadkou v tvare lampióna na samom vrchole.

Prečo ju pôvodný vlastník týmto spôsobom postavil, je záhadou. Po desiatich rokoch, ktoré na stavbe strávil, nečakane zomrel, takže už svoje tajomstvo nikomu nezverí. V okolí však kolujú zvesti, že chatu si vystaval, aby mal krásny výhľad na národný park Denali s najvyššou severoamerickú horou Mount McKinley. So stavbou vraj začal krátko po lesnom požiari, kedy bol nový podrast ešte nízky. Ako ale stromy rástli, začali mu brániť vo výhľade, a tak postupne pristavoval jedno poschodie za druhým. Znie to ako rozprávka od Dr. Seussa, všakže?

Po smrti staviteľa zostala bizarná budova na desať rokov opustená a sťahovali sa do nej bezdomovci a feťáci. Potom ju však kúpil nový majiteľ a pred dvoma rokmi ju kompletne zrenovoval. Dnes je Dom Dr. Seussa označovaný za jeden z architektonických divov Ameriky.

Unikátna architektúra obce Čičmany pripomína perníkové chalúpky

Architekt premenil starú cementáreň na svoj dom a vnútorný design vám vezme dych