Túžite po modrých očiach? Za dvadsať sekúnd vám ich laserom urobí kalifornská klinika

3709

Vďaka technológiám modernej medicíny si dnes „za pár eur“ môžete doslova zaobstarať nové telo. Medzi najaktuálnejšie vychytávky estetickej chirurgie patrí laserová operácia, ktorá vám doživotne zmení farbu očí.

Či sa nám to páči, alebo nie, zákroky estetickej chirurgie sú v dnešnej dobe stále populárnejšie. Najnovšie má moderná medicína riešenie pre tých, ktorí túžia po modrých očiach. Kým ešte donedávna ste si mohli tento sen plniť pomocou kontaktných šošoviek, teraz si môžu nechať farbu doživotne zmeniť laserovou operáciou. Kontroverzný zákrok ponúka kalifornská klinika Stroma Medical.

„Vychádzame z toho, že pod každým hnedým okom je modré oko. Jediný rozdiel medzi hnedým a modrým okom je veľmi tenká vrstva pigmentu na povrchu. Pokiaľ tento pigment odstránite, do stromatu dúhovky vstúpi svetlo, a keď sa toto svetlo rozptýli, odrážajú sa späť len tie najkratšie vlnové dĺžky, čo na farebnom spektre predstavuje modrú farbu,“ vysvetľuje doktor Gregg Homer.

Aj keď celý zákrok trvá okolo dvadsať sekúnd, zmena farby sa prejavy až po niekoľkých týždňov. Záujemca príde na 5 tisíc amerických dolárov (cca 114 tisíc korún). Podľa mnohých oftalmológov navyše vôbec nie je bez rizika a jedná sa o procedúru, ktorá môže citlivý orgán oka navždy poškodiť. Lekári vidia hlavné nebezpečenstvo v uvoľnenom pigmente, ktorý môže upchať odvodné kanáliky, a zvýšiť tak vnútroočný tlak, čo najčastejšie vedie k vzniku zeleného zákalu. Homer sa však bráni, že energia laseru je veľmi nízka.

Dúfa, že operácia pomôže tým, ktorí mali zo svojich hnedých očí odmala komplexy. „Cieľom našej spoločnosti nie je propagovať modré oči. Jedinci, ktorí majú o zmenu farby najväčší záujem, sú spravidla tí, ktorí mali modrookého súrodenca alebo kamaráta a často museli počuť, ako sú ich oči krásne. A toto vedomie si so sebou nesú aj do dospelosti. Bolo by pre nich lepšie, keby sa cez to dokázali preniesť? Pravdepodobne. Všetky vaše problémy samozrejme nezmiznú, keď si zmeníte farbu očí, ale verím, že je pekné, keď ľudia majú slobodu prezentovať so spôsobom, akým chcú,“ uzatvára.

Úsmev prosím