Tvrdý lockdown v Rakúsku! U susedov zavedú povinné očkovanie!

880

Rakúsko spustí po nedávnych rekordných počtoch nových nákaz koronavírusom od pondelka plošnú uzáveru, od 1. februára tiež zavedie povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov. Po rokovaní s hajtmanmi spolkových krajín to oznámil kancelár Alexander Schallenberg. Obmedzenia sa budú týkať aj očkovaných proti covidu-19, doteraz v krajine platili reštrikcie len pre nenaočkovaných. Lockdown bude trvať najmenej desať dní, maximálne 20, povedal kancelár.

Rakúsko je prvou krajinou EÚ, ktorá kvôli novo rastúcemu počtu nákaz obmedzuje voľný pohyb osôb a zavádza povinnú imunizáciu všetkých obyvateľov. Podľa Schallenberga je potrebné v súčasnej chvíli „čeliť skutočnosti“. „Napriek mesiacom presviedčania sa nám nepodarilo presvedčiť dostatok ľudí na vakcináciu,“ povedal konzervatívny kancelár.

V Rakúsku je teraz plne naočkovaných asi 66 percent obyvateľov, čo je jedno z najnižších čísel v západnej Európe. „Trvalo navýšiť počty naočkovaných je jediným prostriedkom, ako vyjsť z tohto začarovaného kruhu,“ poznamenal šéf rakúskej vlády. „Nechceme piatu vlnu,“ dodal.

Povinnosť byť naočkovaný začne pre Rakúšanov platiť od 1. februára, kancelár však poznamenal, že detaily opatrení oznámi vláda v najbližších týždňoch. Zatiaľ spomenul len to, že za porušenie bude občanom hroziť pokuta.

Schallenberg tiež nepriamo kritizoval pravicovo populistickú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ), ktorá sa dlhodobo stavia na očkovanie negatívne. Ich kritiku vakcinácie označil za „útok na náš zdravotný systém“.

Tvrdý lockdown neočkovaných v Rakúsku spôsobil fronty na vakcínu! Vo Viedni očkujú už aj malé deti

Kancelár vyjadril znepokojenie nad tým, že narastá počet ľudí s ťažkým covidom-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Od pondelka preto okrem iného prejdú žiaci na domácu výučbu. Schallenberg najskôr oznámil uzavretie škôl, minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein však následne povedal, že zostanú otvorené pre žiakov, ktorých rodičia im nebudú schopní zabezpečiť stráženie. Všetkých však vyzval, aby zostali doma, pokiaľ to bude možné.

Ľudia budú môcť vychádzať von len kvôli nákupu nevyhnutného tovaru, pri cestách do práce alebo kvôli cvičeniu. Zatvorené bude mať väčšina obchodov a tiež všetky reštaurácie, rušia sa všetky kultúrne akcie.

Takmer polovica Nemcov chce nosiť rúška aj po odznení pandémie, ukázal prieskum. A čo vy?

Vláda zhodnotí účinok uzávery po desiatich dňoch a rozhodne, či ju ešte predĺži. Najneskôr 13. decembra však podľa Schallenberga lockdown skončí pre očkovaných obyvateľov alebo tých, ktorí sa nedávno z covidu-19 zotavili. Pre neočkovaných budú obmedzenia platiť naďalej.

Rakúsko už zaviedlo obmedzenie voľného pohybu pre nezaočkovaných obyvateľov, nariadenie však neprinieslo vytúžený efekt a počty infikovaných naďalej stúpali. Krajina vo štvrtok oznámila prvýkrát od začiatku pandémie cez 15 000 nových nákaz za deň, sedemdňová incidencia sa tam blíži 1000 infikovaným na 100 000 obyvateľov.

Krásna Erika vyrazila počas Lockdownu na výlet a stratila sa. Jej mŕtvolu našli v púšti

Najhoršia situácia panuje v Hornom Rakúsku a Salzbursku, ktorých hajtmani verejne vyzývali spolkovú vládu, aby lockdown zaviedla. Už vopred avizovali, že sú prípadne pripravení uzáveru vyhlásiť aspoň na území svojich spolkových krajín.