Účtovníčka naletela podvodníkovi zo zoznamky. Poslala mu z firmy 4,5 milióna Eur

Vinu na brnenskom krajskom súdu v stredu priznala päťdesiatjedenročná Dana Niederlová. Je obžalovaná z finančného podvodu presahujúceho 110 miliónov českých korún - (4,5 milióna Eur).

2159
Peniaze posielala z firmy, kde pracovala ako účtovníčka. Žena vypovedala, že ju o peniaze požiadal „priateľ z internetu“.
Niederlová na súde opísala, že žila v dlhodobo nefunkčnom manželstve. Prihlásila sa preto na internetovú zoznamku, kde stretla muža, ktorý jej sľuboval lásku. Že by to mohol byť sobášny podvodník, tomu ani po upozornení matky a sestry neverila. A neverila tomu ani po tom, čo ju zatkla polícia.
Mužovu identitu si pritom obžalovaná nikdy sama neoverovala. Podľa svojej výpovede na súde mu posielala peniaze, pretože nemal prístup k svojim účtom.
„Napísal mi, že sa volá David Siegel a je americký vojak vysokej hodnosti v Afganistane,“ vypovedala Niederlová.
Z účtu firmy poslala mužovi peniaze napríklad na nákup odevu, pobyt v hoteli či cestu do Anglicka.

Obžalovaná žena zostáva vo väzbe

Niederlová, ktorá vo firme pracovala ako hlavný účtovník, vytvárala fiktívne platobné príkazy v prospech dodávateľov. Ktorí firme tovar už dlhodobo nedodávali.
„Vo firme funguje systém štyroch očí. Všetky platobné príkazy tak potvrdzovala hlavná účtovníčka a jej nadriadený,“ uviedol bývalý vedúci finančného oddelenia a kontrolingu.
Za takto závažný podvod jej hrozí päť až desať rokov vo väzení. Obžalovaná bude naďalej vo väzbe pre podozrenie, že by sa mohla pokúsiť o útek.
Hlavné pojednávanie bude pokračovať 12. decembra popoludní. Zaznieť by mali záverečné reči oboch strán.