Jakuba A., podozrivého z vraždy desaťročnej Kristíny D. z dedinky Mrowiny neďaleko Vroclavi, nečaká vo väzení ľahký život. Keď Jakuba polícia obvinila, eskortovala ho do väzobnej väznice. A tamojšie osadenstvo sa nechalo poriadne nahlas počuť, aký má názor na mladíka, ktorý podľa vlastného priznania mnohými bodnými ranami úkladne zavraždil malé dieťa.

„Tu neprežiješ! Rovno sa obes! Zdochneš!“ Kričalo z plných pľúc osadenstvo väznice v poľskom meste Svídnice podľa videa zverejneného poľským spravodajským portálom swidnica24. Dovnútra práve viedli 22 ročného Jakuba A. obvineného z vraždy ešte len 10-ročné Kristíny D.

Po Kristíne vo štvrtok pátrali dobrovoľníci aj policajti s vrtuľníkom. Telo mŕtveho dievčaťa s podrezaným hrdlom našiel ale až večer náhodný okoloidúci v lese asi šesť kilometrov od domovskej obce. Na prvý pohľad sa zdalo, že mala vražda sexuálny podtext a dieťa zabil pedofil. Podozrivého 22 ročného mladíka policajti dopadli v nedeľu. Muž sa k činu priznal.

 Išlo mu o jej  matku 

„Páchateľ zinscenoval miesto zločinu aj samotnú vraždu tak, aby vyzerala ako dielo pedofila. V skutočnosti ale dievča znásilnená nebola,“ povedal portálu tvp.info nemenovaný vyšetrovateľ. „Dievča vraha poznala. Muž bol zamilovaný do jej matky, uchádzal sa o ňu a na dieťa žiarlil,“ dodal. Vraj Kristínu zavraždil, aby neprekážala v milostných citoch, ktoré choval k jej matke.

Zavraždil Kristínku († 10) s mimoriadnou krutosťou. Podozrivého Jakuba (22) chcel rozzúrený dav lynčovať

„Vedenie väznice umiestnilo muža na samostatnú celu bez styku so spoluväzni. Je to samozrejme s ohľadom na jeho bezpečnosť,“ povedal tlačový hovorca generálneho riaditeľa väzenskej služby Mariusz Jastrzębski pre portál Fakt24. Dnes už viacmenej bývalý študent psychológie tak ochutnáva prvú vzorku toho, čo ho zrejme čaká v najbližších rokoch, alebo možno aj po zvyšok života. Bol obvinený zo zvlášť krutého spôsobu prevedenia vraždy a vzhľadom k ďalším priťažujúcich okolností je na spadnutie výnimočný trest, možno aj doživotie.

https://www.youtube.com/watch?v=IteHVy3LyTQ

 Dav ho chcel lynčovať, minister  popraviť 

Ostatne aj bežní obyvatelia mesta dali najavo, čo si myslia. Počas niekoľkohodinového výsluchu podozrivého z vraždy desaťročnej Kristiny sa pred sídlom prokuratúry v meste Świdnica (Svídnice) zhromaždil dav, z ktorého zneli vyhrážky a nadávky. Keď okolo jednej v noci vyšli z budovy policajti s ochrannými štítmi, dav po nich hádzal kamene. Išlo ale o trik k odlákanie pozornosti, medzitým podozrivého vyviedli bočným vchodom a odviezli do väzobnej väznice, vykreslil denník Gazeta Wyborcza.

Minister spravodlivosti a generálny prokurátor Zbigniew Ziobro už v sobotu žiadal, aby bol páchateľ potrestaný doživotím bez možnosti prepustenia. V Poľsku bol trest smrti definitívne zrušený v roku 2013. Podľa Ziobro „by takýto trest bol spravodlivou odplatou za tak krutú vraždu nevinné dievčatá“.