Na konci novembra ukrajinská armáda upozornila na nevídaný úspech. Jednému z ostreľovačov sa podarilo zasiahnuť ruského vojaka z viac ako 2 700 metrov. Pokiaľ bude vzdialenosť potvrdená, bude sa jednať o druhý najdlhší zásah na svete.

Na sociálnych sieťach sa pred nedávnom objavili zábery, ktoré ukazujú na neskutočne presnú mušku ukrajinského vojaka. „Ruský okupant bol zlikvidovaný presnou strelou našich špeciálnych jednotiek zo vzdialenosti 2710 m,“ uvádza Kancelária strategickej komunikácie ukrajinskej armády na sociálnej sieti Telegram.

Po zásahu sniperom z 2,5 kilometra sa rozletelo telo na niekoľko kusov

 Jednalo sa o T-Rex alebo  Snipex Alligator?

Na videu ide vidieť, ako ruský vojak prechádza medzi stromami, kde má podľa Ukrajiny protistrana vybudované zákopy. Po pár sekundách ukrajinský sniper aj na diaľku takmer troch kilometrov zameriava. Krátko na to okupant padá k zemi. Ostreľovač si počkal aj na ďalšieho ruského vojaka, ktorý bežal na pomoc padlému kolegovi. Aj toho sniper zasiahne.

Podľa serveru Popular Mechanics mohlo ísť o pušky typu T-Rex alebo Snipex Alligator. Obe majú rovnakú kalibru 14,5 mm a ich náboje patria k tým najťažším, čo sú k dispozícii. Bežne majú zbrane podobného typu účinný dostrel okolo dvoch kilometrov, lenže novembrový zásah ukrajinského snipera mal byť ešte o niekoľko stoviek metrov dlhší.

Kurdskej sniperke skoro ostreľovač IS trafil guľkou do hlavy. Len sa tomu smiala

 Prvé miesto drží  Kanaďan 

Popular Mechanics uvádza, že video bolo natočené zrejme zo zariadenia na nočné videnie. Či sú zábery skutočné a vzdialenosť zodpovedá, to sa z viacerých zdrojov nepodarilo určiť. Ak by došlo k potvrdeniu, išlo by o druhý najdlhší zásah na svete. Prvé miesto zaujíma výstrel kanadského ostreľovača, ktorý pri plnení úlohy v Iraku zasiahol cieľ na 3 540 metrov.