Ukrajinci robia všetko pre to, aby nemuseli narukovať. Utekajú aj do cudziny

280

    Handelsblatt uviedol príklad 22 ročného muža z východoukrajinského Dnepropetrovsku, ktorý sa niekoľko mesiacov ukrýval v Kyjeve po tom, čo dostal povolávací rozkaz.

    Aby sa službe v uniforme vyhol, chcel sa zapísať na niektorú z vysokých škôl v ukrajinskom hlavnom meste, ale potom sa mu naskytla príležitosť k odchodu do „ozajstnéj Európy“. Teraz je v talianskom Turíne a dúfa, že počas roka bude môcť začať študovať na nejaké talianskej univerzite.

    Ukrajinská armáda, ktorá na východe krajiny bojuje so separatistami, chce počas nasledujúcich piatich mesiacov vycvičiť 60 tisíc vojakov. Podľa denníka je verejným tajomstvom, že tí, ktorí si to môžu dovoliť, sa zo služby v armáde vykupujú. Pred niekoľkými týždňami bol v západoukrajinskom meste Černivci zatknutý lekár, ktorý si za vystavenie potvrdenia o zdravotnej nespôsobilosti účtoval 3 500 eur.

    Z oblastí na západe Ukrajiny v uplynulých mesiacoch podľa Handelsblattu odišlo 60 percent mužov do zahraničia. Pracujú ako sezónny robotníci v EÚ, zarábajú si napríklad v poľnohospodárstve najskôr u pestovateľov špargli a v lete potom pomáhajú pri zbere. „Keby nám (môj muž) neposielal z Európy žiadne peniaze, nemohli by sme prežiť,“ priznala jedna žena z Ľvovskej oblasti.