Unikátna architektúra obce Čičmany pripomína perníkové chalúpky

5318

Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú celkom určite malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka zrubovým dreveniciam, pomaľovanými bielymi ornamentmi. Kvôli nim bola obec ako prvá na svete vyhlásená pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

V lone krásnej prírody Strážovských vrchov sa nachádza rázovitá slovenská obec Čičmany, ktorú každoročne navštívi množstvo turistov nielen zo Slovenska, ale aj zo vzdialenejších kútov Európy a dokonca aj zo zámoria. Tým hlavným magnetom, ktorý ich do dedinky s 204 obyvateľmi tiahne, sú maľované zrubové drevenice, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné ľudovej výšivke.

Hoci história obce Čičmany siaha až do 13. storočia, ornamentálna výzdoba domov je stará asi len 200 rokov. Maľby sa na domy nanášali bielym vápnom, čo malo aj svoje praktické dôvody, pretože sa ním chránilo a konzervovali drevo. To všetko sa robilo bez predkreslovania. Chalúpky sú tak veľmi cenným dokladom majstrovskej zručnosti a estetického cítenia vtedajších obyvateľov.

V roku 1921 Čičmany postihol rozsiahly požiar, ktorý zničil dolnú časť obce. Väčšina tunajších dreveníc tak už bohužiaľ nie je pôvodná, ale boli postavené ako repliky vrátane grafickej fasády. Na obnove vsi sa podieľal aj známy architekt Dušan Jurkovič. V roku 1977 bola táto časť obce vyhlásená pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry – prvá svojho druhu na svete. Dnes sú čičmanské ornamenty významným národno reprezentatívnym prvkom Slovenska. Objavili sa napríklad aj na oblečení slovenských športovcov na olympiádach v Soči aj Londýne.