Unikátny meč, ktorý Himmler venoval vodcovi Arabov v Jeruzaleme, bol predaný v aukcii

705

Na jednej strane čepele je vyryté krédo SS „Moja vernosť je mojou cťou“. Na druhej strane je emblém SS, a nápis „Veľkému muftímu Jeruzalema Hadždž Amin al-Husajnímu z verného priateľstva Reichsführer“. Nádherná ceremoniálna zbraň bola teraz vydražená v aukcii a má nového majiteľa.

Meč má takmer meter dlhú čepeľ vyrobenú z pravej damascénskej ocele. Mufti ho získal od Heinricha Himmlera v roku 1943, keď bol na oficiálnej návšteve Berlína. Meč odvtedy nikto nevidel, až nedávno, po 57 rokoch, sa objavil v ponuke aukčného servera The Saleroom.

Hadždž Amín al-Husajní bol kontroverzný arabský nacionalistický líder. Za svojho života hral zásadnú úlohu v palestínskom antisionistickom hnutí, ktoré prebiehalo po celej Palestíne. Jeho ideológia vychádzala z hlbokej nenávisti voči Židom, takže nie je nijako prekvapivé, že sa mu naopak veľmi páčil nacizmus a masové vyhladzovanie Židov.

V čase, keď bola ešte Palestína pod britskou správou, však al-Husajní ešte vyzeral ako veľký spojenec Británie. V Palestíne bola len hŕstka Židov, nebol dôvod na obavy. To sa ale zmenilo po podpísaní Balfourovej dohody. Do zeme začalo prichádzať stále viac Židov, al-Husajní podozrieval Britov, že podporujú sionistov, a začal proti nim ostro vystupovať. Nakoniec mu hrozilo za organizovanie demonštrácií a revolt väzenia a bol nútený v roku 1937 z Palestíny utiecť do Iraku. Tam sa začal postupne zbližovať s nacistami, ktorí podporovali iracké hnutie za nezávislosť, presnejšie za zvrhnutie britskej nadvlády.

Lenže nezávislosť Iraku sa nekonala a al-Husajní sa musel uchýliť pred Britmi pod ochranu Talianov. Od nich už bol len krôčik k samotnému Hitlerovi. Prvýkrát mufti dorazil do Berlína na Vianoce roku 1941. Pri rokovaní s Hitlerom, ktoré sa týkalo najmä o likvidácii Židov, al-Husajní vzniesol požiadavku, aby Hitler žiadnych Židov nepresťahoval do Palestíny.

Hitlerove obrazy nie sú nič moc, napriek tomu sa predávajú za balík

Ako je známe, Hitler nič také nemal v úmysle a likvidáciu Židov si vzal plne na starosť. A nielen to. Telegram, ktorý sa objavil až v roku 2017, dokladá, že Hitler uvažoval aj o tom, že zlikviduje Židov v Palestíne. Alebo to aspoň sľuboval al-Husajnímu, keď mu písal, že Nemecko dobre chápe, ako jeho arabský ľud trpí s príchodom židovských votrelcov. Ak by sa niekedy Nemecku podarilo obsadiť Palestínu, miestnych Židov by stihol rovnaký osud ako Židov v okupovanej Európe. Meč, ktorý al-Husajní dostal od Himmlera, mal byť dôkazom nemeckého priateľstva s jeho Arabmi.

Meč sa teraz nečakane objavil v aukcii servera The Saleroom s vyvolávacou cenou 40 tisíc dolárov. Bol následne predaný, konečnú cenu ale server nezverejnil. Kto je šťastný majiteľ meča, sa tiež nevie.

Hitler si chcel Mona Lisu ukoristiť pre seba. Francúzom sa ju ale podarilo ukryť