V roku 1971 sa v Spojených štátoch odohral najslávnejší únos civilného letectva. Daniel Cooper si vtedy vytipoval lietadlo typu Boeing 727, aby naplnil svoj ľstivý a v istom zmysle desivý plán. FBI neskôr jeho čin vyhlásila za jediný nevyriešený prípad únosu v histórii civilného letectva.

Do lietadla Northwest Airlines v Portlande nasadol slušne oblečený mladý muž. Podľa všetkého sa nechystal na dlhú výpravu. Na sebe mal oblek a v ruke kufrík. Jeho meno bolo Daniel Cooper.

Do lietadla Northwest Airlines v Portlande nasadol slušne oblečený mladý muž.

Let do Seattlu mal trvať tridsať minút. Cooper si zapálil cigaretu a objednal whisky s vodou. Keď sa alkoholom a tabakom upokojil, nechal si zavolať letušku, ktorú jedinou vetou šokoval.

Odovzdal jej odkaz „Mám v kufri bombu, keď bude treba, nebojím sa ju použiť,“ čítala prekvapená žena. Keď si k nemu prisadla, muž v obleku jej začal diktovať podmienky. Požadoval dvesto tisíc dolárov a dva padáky. Polícia na jeho zjednávanie pristúpila, a medzitým čo lietadlo krúžilo nad Seattlom, zháňala Cooperom nadiktované peniaze a padáky.

Jediný úspešný únos lietadla je dodnes záhadou

Keď lietadlo pristálo, únoscovi stačilo veci prevziať a nechať vystúpiť cestujúci. Pilotom ďalej nariadil, aby leteli smerom na Mexico City. Keď bolo lietadlo dosť ďaleko, Cooper z neho vyskočil aj s peniazmi. Hoci nemal zrovna teplé oblečenie, nebál sa vyskočiť do mrazivého počasia. Ako mu pri zoskoku bolo, ale policajtom už nikdy nepovedal. Vyšetrovateľom sa ho totiž dodnes nepodarilo vypátrať.

Únos lietadla potvrdila letecká spoločnosť.

Presné miesto pristátia únoscu nie je známe. Armáda vyslala do približnej oblasti Cooperovho dopadu na 400 vojakov, ale tí nenašli jedinú stopu, ktorá by potvrdzovala jeho prítomnosť.

V roku 1978 našiel lovec blízko miesta Danielova zoskoku leták s inštrukciami, ako spustiť schodisko na zadku Boeingu 727, ktorý pochádzal z uneseného lietadla. V roku 1980 našiel osemročný Brian Ingrom pri pikniku s rodinou bankovky v hodnote bezmála šiestich tisíc dolárov. Ani jeden z týchto nálezov ale nepomohol vyriešiť doteraz najväčšiu záhadu únosu lietadla v histórii civilného letectva. FBI iba namietla, že Cooper asi zoskok neprežil, pretože by nenechával nájdené bankovky len tak ležať na zemi.

Zmiznutie lietadla zostáva záhadou. Vyšetrovatelia stále nenašli trosky

FBI v roku 2016 prípad definitívne uzavrela. A to po nespočetných nálezoch všetkého druhu, ktoré ale k vypátraniu Coopera nikdy neviedli. Mimo tajomného Daniela bolo vyšetrovaných dokonca na tisíc podozrivých.