„Urob niekomu dobre, oserie ti plot.“ Trest pre esbeskára , ktorý chránil ľudí pred agresívnym opilcom!

846

Platiť pokutu musí dnes už bývalý esbeskár (SBS) brnenského úradu práce Vítězslav Musil. Robil pritom len svoju prácu. Zakročil proti agresívnemu mužovi, ktorý sa vyhrážal ľuďom na úrade zabitím.

Dráma sa odohrala v septembri 2021 krátko po ôsmej rannej. „Na úrad prišlo viac ako dvesto ľudí. Medzi nimi bol značne nevrlý človek. Zničoho nič začal kričať: „Ja vás tu všetkých pozabíjam, všetkých vás tu postrieľam“, zaspomínal Musil.

Aj sudca je omylný, alebo…? Súd prepustil na slobodu sexuálneho predátor. Znásilňoval a týral prostitútky…

 Dostal  päsťou 

Esbeskár k mužovi pristúpil a snažil sa ho upokojiť. Okamžite však proti nemu vyletela päsť. „Stačil som uhnúť, tak mi nešla do tváre, ale do ramena. Muž naďalej kričal, že všetky postrieľajú. Medzi ľuďmi vznikla panika,“ pokračoval Musil.

Snažil sa preto vytlačiť agresora z budovy, ten ale zavrávoral, spadol a utrpel zranenie, s ktorým musel na chirurgii. Ešte predtým mu prvú pomoc poskytol práve esbeskár úradu práce.

Krajský súd ho za zákrok potrestal pokutou 25-tisíc Kč (tisíc eur). Navyše musí uhradiť 14 tisíc Kč (440 eur) za liečenie agresora.

Pátranie po vrahovi odsúdenom na doživotie, ktorý je na úteku z väzenia kde si odsedel 16 rokov

 Bol  opitý 

Na súdnom pojednávaní zaznelo, že agresívny muž bol pod vplyvom alkoholu. Akú vysokú hladinu mal v sebe, uvedené ale nebolo. Alkohol pritom mohol zohrať rolu v tom, že zavrávoral a upadol tak nešťastne, že utrpel zranenie.

Po tejto skúsenosti sa rozhodol Musil prácu esbeskára opustiť. „Som trestaný za to, že som sa snažil chrániť ľudí. Najviac ma zaráža to, že ten, ktorý všetkých ohrozoval, nijako stíhaný nie je. Pritom sa to stalo iba tri mesiace po tom, čo iný agresívny muž v Prahe zavraždil pracovníčku úradu práce,“ povedal sklamane.