USA: Najvyšší súd nariadil Kalifornii prepustiť desaťtisíce väzňov

681

Kalifornia musí prepustiť desaťtisíce väzňov alebo podniknúť iné kroky s cieľom zmierniť veľkú preplnenosť svojich väzníc, ktorá viedla k zvýšenému násiliu, chorobám i úmrtiam odsúdencov. Rozhodol o tom v pondelok Najvyšší súd USA.

Zbor sudcov tesnou väčšinou hlasov nariadil Kalifornii, ktorá má najväčší väzenský systém v Spojených štátoch, aby výrazne znížila počet väzňov postupne v priebehu dvoch rokov.

Potratila vo väzení! Kvôli nečinnosti ženskej väznice jedna z odsúdených potratila

V odôvodnení verdiktu sa uvádza, že starostlivosť o telesné a duševné zdravie v kalifornských väzniciach v súčasnosti nedosahuje úroveň slušného zaobchádzania s ľuďmi, ako to požaduje americká ústava. Sudcovia poukázali na prípady väzňov so sklonmi k samovražde, ktorých dlhý čas držia v celách veľkosti telefónnej búdky, nevybavené poradovníky až 700 väzňov čakajúcich na ošetrenie u lekára či podmienky, v ktorých sa až 54 väzňov musí deliť o jedinú toaletu.

Kalifornia má 33 väzníc pre dospelých, postavených pre približne 80.000 väzňov. V súčasnosti v nich zadržiavajú asi 145.000 odsúdených.

Vo Švajčiarsku farbia cely doružova. Väzni sú v nich pokojnejší

Štátu ešte v roku 2009 nariadili, aby znížil počet väzňov o 46.000 a dosiahol tak úroveň, ktorú sudcovia označili za rozumnú. Išlo o najväčšie nariadenie prepustenia väzňov, aké kedy vydal federálny súd v USA.

Medzičasom už časť väzňov prepustili, ich počet by tak podľa nového verdiktu Najvyššieho musela Kalifornia znížiť ešte o približne 37.000 – alebo musí podniknúť iné opatrenia ako umiestniť menej nebezpečných odsúdencov do komunitných programov či vybudovať ďalšie väznice.

Väznicu v Louisiane opustil muž, ktorý strávil 43 rokov na samotke

Zlepšenie podmienok v kalifornských väzniciach sa stalo závažným právnym, politických i finančných problémom vo svetle zhoršujúcej sa rozpočtovej krízy v najľudnatejšom štáte USA.

Zástupcovia Kalifornie argumentovali tým, že prinútiť štát prepustiť väzňov by viedlo k nárastu vrážd a inej kriminality.