USA: Väzňa v Texase oslobodili po testoch DNA , za mrežami strávil 30 rokov

1201

Ide o najdlhšiu dobu, akú v Texase neprávom väznili osobu, ktorú neskôr prepustili na základe DNA testov.

Cornelius Dupree Jr (51) bol odsúdený na 75 rokov odňatia slobody za lúpež s použitím zbrane a za mreže ho poslali v roku 1979.

Dupreeho v júli 2010 podmienečne prepustili. O približne týždeň neskôr testy DNA dokázali jeho nevinu. Sudca preto teraz oficiálne zrušil rozsudok.

„Je to radosť byť opäť na slobode,“ povedal neprávom väznený muž pred súdnou sieňou. Ako ďalej uviedol pre stanicu CNN, vzhľadom na to, ako dlho bol za mrežami, má „zmiešané pocity“ ohľadne pojednávania. „Musím priznať, že cítim tak trochu aj hnev, ale cítim aj radosť, a radosť prevažuje nad hnevom“.

Dupreeho obvinili v roku 1979 z toho, že bol jedným z dvoch mužov, ktorí znásilnili a okradli 26-ročnú ženu. Odsúdili ho na 75 rokov za lúpež, za znásilnenie však súdený nebol.

Tvár Dupreeho a jeho údajného komplica Anthonyho Massingilla – taktiež usvedčeného v súvislosti so spomínaným zločinom – vybrala z tvárí na fotografiách pri vyšetrovaní samotná obeť.

Nevinný v base a vrah na slobode?! Romana odsúdili pred 28 rokmi, hoci mal alibi. Dodnes je v ústave

Predpokladá sa, že rozsudok zrušia aj Massingillovi.

Dupree strávil za mrežami viac než ktorýkoľvek iný z väzňov v Texase, ktorým zrušili rozsudok na základe testov DNA. Od roku 2001 oslobodili v Texase po DNA testoch 41 neprávom odsúdených osôb – viac než v ktoromkoľvek inom americkom štáte.

Na území USA sa vyskytli už iba dva podobné prípady, keď neprávom odsúdených väznili viac než Dupreeho.

Američan strávil 17 rokov vo väzení za vraždu, podľa testov DNA je nevinný