Utečenci z Ukrajiny sú v hľadáčiku zločineckých skupín a obchodníkov s ľuďmi. Ohrozené sú najmä ženy a deti, ktorých uteká najviac. Podľa agentúry DPA to dnes uviedla únijná policajná organizácia Europol. Z Ukrajiny už pred ruskou inváziou utieklo vyše 3,5 milióna ľudí, pričom ženy a deti podľa OSN tvoria až 90 percent z tohto počtu. Gangy ich považujú za ideálne obete – ženy chcú využiť ako sexuálne pracovníčky a deti na žobranie. Deti by sa tiež mohli stať obeťami nelegálnych adopcií, varuje Europol. Obzvlášť ohrozenou skupinou sú neplnoletí, ktorí často utekajú bez sprievodu rodičov.

Europol vyzval na ostražitosť predovšetkým na hraničných priechodoch, v prijímacích strediskách, hromadných ubytovniach či na staniciach, kde si zločinci vyzerajú svoje obete najčastejšie.

Kosovský mafián si vypočul smiešny trest za mučenie a únos

Agentúra varovala menovite pred zločincami, ktorí sa vydávajú za ústretových občanov a ponúkajú bezplatné ubytovanie, dopravu alebo možnosť zamestnania. Zločinci tiež vyhľadávajú potenciálne obete prostredníctvom platforiem pre utečencov na sociálnych sieťach.

Dvaja muži týždne väznili polonahú ženu (33) v klietke! 

Podľa Europolu je východná Európa už niekoľko rokov kľúčovým regiónom pre obchodníkov s ľuďmi. Mnoho gangov, ktoré sa na túto trestnú činnosť zameriavajú, má korene v štátoch susediacich s Ukrajinou.