Utečenec, ktorý znásilnil a zavraždil študentku Márii († 19), útočil už predtým v Grécku

2603
Zavraždená a znasilnena Maria Ladenburgerová

Súdny proces s migrantom, ktorý zavraždil študentku medicíny Máriu († 19), začal v nemeckom meste Freiburg  v utorok za sprísnených bezpečnostných opatrení. Proces s Husajnom K., migrantom, ktorý vlani na jeseň brutálne znásilnil a následne zavraždil 19-ročný študentku medicíny Máriu pri ceste z vysokoškolského večierku.

Priniesli sme o prípade správu ešte minulí rok.

V Nemecku znásilnili a zabili 19-ročné dievča, podozrivým je mladý Afganec

Hrozí mu doživotie

Freiburský krajinský súd má prednostne rozhodnúť o tom, či údajný Afganec Husajn K. má byť súdený ako mladistvý, alebo nie. Mladý muž totiž po zadržaní vlani v decembri tvrdil, že mal v čase činu 17 rokov, ale následné znalecké posudky dospeli k názoru, že mal najmenej 21.

V prípade usvedčenia by mu ako dospelému hrozilo až doživotné väzenie. Ak by bol súdený ako mladistvý, mohol by dostať maximálne pätnásťročný trest.

Muž je podľa súdu obžalovaný z vraždy a zvlášť ťažkého znásilnenia. Vlani v októbri prepadol krásnu Máriu L., študentku medicíny, ktorá sa v noci na bicykli sama vracala zo študentského večierka, a znásilnil ju. Dievča v bezvedomí potom zjavne hodil do miestnej rieky Dreisam, kde ju nasledujúceho rána našla utopenú bežkyňa.

Polícia podozrivého dopadla zhruba sedem týždňov po čine. Na mieste činu našla jeho DNA a tiež mala jeho videozábery z električky. Vražda v Nemecku vyvolala veľké pobúrenie a mnoho ľudí venovalo peniaze na odmenu za dolapenie vraha. Suma, ktorou sa na tento účel podarilo vybrať, predstavovala 30 tisíc eur.

Husajn K. prišiel podľa informácií nemeckých orgánov do Nemecka bez dokladov v novembri 2015. Úrady vtedy ale nevedeli, že ho grécky súd poslal na desať rokov do väzenia za ťažké ublíženie na zdraví, keď na ostrove Korfu zhodil 20-ročnú ženu z útesu.

Súd ho za dobré správanie už v roku 2015 prepustil na podmienku. Keď ju ale porušil a nehlásil sa pravidelne úradom, neuverejnilo Grécko medzinárodné pátranie, a v Nemecku tak nemal o jeho predchádzajúcom pobyte za mrežami v inej členskej krajine EÚ nikto ani tušenie. Sám Husajn K. tvrdí, že pochádza z Afganistanu.

Proces, ktorý bude v Nemecku pravdepodobne veľmi sledovaný, je rozplánovaný na 16 rokovacích dní, počas ktorých má vyjadriť 45 svedkov a desať súdnych znalcov. Rozsudok by mal padnúť najskôr v decembri.