Útek gangstra z väzenia, ako z filmu. Zmizol na helikoptére

2021

Z väznice neďaleko Paríža utiekol pomocou helikoptéry lupič Redoine Faid, informovala agentúra AFP. Pri niekoľkominútovej operácii mu pomáhali najmenej traja dobre vyzbrojení komplici. Pri úteku nebol nikto zranený, skupinka nevzala žiadných rukojemníkov, uviedla väzenská správa. V roku 2013 už Faid utiekol z väznice Lille-Séquedin na severe Francúzska.

Helikoptéra bola nájdená v Gonesse, severovýchodnom predmestí Paríža, zhruba 60 kilometrov od väznice. Po utečenom väzňovi sa pátra v celom regióne Ile-de-France. Vrtuľník vzlietol do väznice pri obci Reaume juhovýchodne od metropoly z parížskeho letiska Le Bourget, zistila agentúra AFP od zdroja z polície.

Štyridsaťšesťročný väzeň na úteku bol v apríli po odvolaní odsúdený na 25 rokov väzenia za neúspešnú lúpež pri Paríži, pri ktorej prišla v roku 2010 o život mestská policajtka. V roku 2017 bol tiež dvakrát súdený. Za prvý útek z väzenia dostal desať rokov, za útok na pancierový voz prevážajúce peniaze na severe Francúzska v roku 2011 mu súd vymeral 18 rokov za mrežami.

 Pri minulom úteku použil  výbušninu 

V roku 2013 pri úteku z väznice Lille-Séquedin vyhodil Faid do povetria päť väzenských dverí, za rukojemníkov vzal štyri dozorca. Unikol komplicmi pristaveným vozidlom. Stal sa vtedy najhľadanejším mužom Francúzska, na úteku bol mesiac a pol.

V roku 2009 napísal tento syn alžírskeho imigranta knihu o tom, ako v predmestskom gete vyrastal v prostredí zločinu, až sa nakoniec dostal medzi aristokratov medzi lupičmi – špecializoval sa na prepadnutia pancierových vozidiel. V knihe tvrdil, že kariéru lupiča zavesil na klinec.