Útek z Leopoldova! Vrah Polgári s kumpánmi brutálne povraždil päť dozorcov! 

1402

Tisíce väzňov sa s príchodom Nového roku 1990 tešilo, že opustí väzenie. Okrem iného aj tí, ktorí mali na svedomí vraždy alebo iné násilné činy. Tým veľkoryso z ich trestu odmazali iba rok, a cez to sa nedokázali preniesť. A tak vznikla najväčšia väzenská vzbura, akú Československo zažilo. Oveľa brutálnejšia je ale dohra tejto akcie – útek siedmich väzňov, ktorý stál život päť dozorcov.

Tibor Polgari

 Opití ale utekali zlým  smerom… 

Václav Havel po nástupe do svojho prezidentského úradu prišiel s tým, že z väzníc vďaka jeho obrovskej amnestiu prepustia tisíce väzňov. Niektorí spoza vysokých múrov a ostnatého plotu naozaj mohli odísť, na tých najhorších väzňov sa ale nedostalo. A to vrahov naštvalo. Netrvalo dlho a vo februári 1990 sa 271 najhorších živlov Československa vo väznici v Leopoldove zabarikádovalo a požadovalo prepustenie na slobodu.

Medzi nimi bol v tom čase ešte nie veľmi známy recidivista Tibor Polgári, prezývaný Blázon. Netrvalo dlho a Blázon sa stal vodcom obrovskej vzbury, neskôr sa vyhlásil za samotného riaditeľa väznice. 150 väzňov, ktorí sa vzbury zúčastniť nechceli, skončilo v zajatí vzbúrencov.

Za najväčšiu väzenskú vzburu v našej histórii môže amnestia!

 Brutálny útek  z väzenia 

Tisícovka policajtov vtedy nekompromisne potlačila celú vzburu. Nahých väzňov vyvádzali von, dôvodom bol fakt, že nechceli riskovať možné vynesenie zbraní, pod oblečením si ich mohli schovať, nahí ale nemali šancu. Organizátorov, teda aj Polgáriho, čakal súd.

Namiesto toho ale začali plánovať svoj smelý plán úniku, ktorý bol mimoriadne brutálny. V novembri roku 1991 sa Polgári so siedmimi inými väzňami dal na útek, najprv zaútočili na dozorcu a prepadli ich. Jedného z nich zavraždili ručne vyrobeným nožom, ďalších zviazali vzali si ich uniformy, v prezlečení prepadli ostatných bacharov.

Útek gangstra z väzenia, ako z filmu. Zmizol na helikoptére

Milana Čierneho (†50), Františka Slobodu (†37), Milana Galbavu (†34), Igora Joštu (†28) a Mariana Zennera (†20) nekompromisne a brutálne zavraždili, potom im zobrali zbrane a utiekli. Cestou ukradli niekoľkým ľuďom autá, stihli ich pri tom aj zraniť. Vrahovia mali plán utiecť z Leopoldova do Poľska a potom sa vydať do Austrálie.

Vrahovia Polgári a Uriga odsúdení za masaker v Leopoldove chcú ísť na slobodu

 Bizarný návrat  za mreže 

Medzi tým sa ale stihli opiť do nemoty a zdrogovať. A to ich plán tak trochu podkopalo. Keď havarovali, rozhodli sa pokračovať vlakom. A v tejto chvíli došlo k úplne neskutočnej udalosti, ktorá vtedajšej polícii neskutočne uľahčila prácu.

Na stanici totiž nasadli do vlaku, ale zlého. A po niekoľkých hodinách cesty sa dostali tam, odkiaľ sa tak snažili utiecť. Do Leopoldova. Utečencov schovaných v poľnohospodárskom stohu čoskoro obkľúčila polícia a zadržala. Polgári sa ale vzdať nechcel a s policajtmi začal bojovať. Došlo na streľbu, pri ktorej bol zranený a postrelený. Pred súdom tvrdil, že vraždil v sebaobrane. To mu ale nebolo veľmi platné.

Gangster naplánoval neuveriteľný útek z väzenia! Prezliekol za 19ročnú dcéru

Po 25 rokoch si v roku 2018 požiadal o podmienečné prepustenie. Súd to ale nekompromisne zmietol zo stola a spolu s ostatnými si tak doteraz odpykáva doživotný trest vo väznici v Ilave. Zabil troch z piatich dozorcov.