Už padajú hlavy aj v radoch polície! Šéf NAKA Róbert Krajmer oznámil rezignáciu

4130

Šéf elitnej protikorupčnej jednotky slovenského polície Róbert Krajmer oznámil rezignáciu. Do centra pozornosti médií sa dostal pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky aj kvôli podnikaniu svojej manželky. Rezignáciu Krajmera, ktorá je prvou personálnou zmenou na čelných pozíciách v slovenskom polícii po zmene vlády, oznámilo dnes v spoločnom vyhlásení ministerstvo vnútra a policajné prezídium.

Krajmera médiá spájajú s oligarchom Norbertom Bödörom, ktorý je švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara a o ktorom písal zavraždený reportér. Krajmer bol podľa televíznych záberov na mieste vraždy Kuciaka, hoci Gašpar pôvodne tvrdil, že policajný funkcionár na miesto činu nevstupoval. Svoje vyjadrenie v tejto záležitosti Gašpar zmenil až neskôr, dôvod prítomnosti Krajmera v dome Kuciaka neuviedol.

„Moje rozhodnutie som urobil po dôkladnom zvážení a vzhľadom na neprimeraný nátlak na moju rodinu a prácu protikorupčnej jednotky, ktorý vnímam ako nedôvodný a politizujúci. Mojou povinnosťou je zabezpečiť nestranné a nezaťažené fungovanie profesionálnej práce vyšetrovateľov a kriminalistov národnej protikorupčnej jednotky bez toho, aby bola ich práca a výsledky spochybňované,“ povedal Róbert Krajmer. Funkciu riaditeľa protikorupčnej jednotky národnej kriminálnej agentúry, ktorá je jednou zo zložiek polície, Krajmer zloží k začiatku apríla, v policajnom zbore ale zostane. V doterajšej riadiacej pozícii ho dočasne nahradí jeho zástupca.

Krajmerova manželka sa predtým dostala do pozornosti médií kvôli podielu vo firme, ktorá vlastní obchodné centrum v Bratislave a ktorej spolumajiteľom je aj podnikateľ Zoroslav Kollár. Kollárovo meno bolo uvedené v zoznamoch údajných mafiánov, ktoré v minulosti zrejme vypracovala slovenská polícia. Podnikateľka Mária Krajmerová odmietla zverejniť pôvod svojho majetku, ktorý teraz chce preveriť generálna prokuratúra.

Robert Krajmer sa podľa Igora Matoviča nikdy nemal stať ani policajtom, nie to ešte šéfom kľúčovej Protikorupčnej jednoty NAKA. „Dlhé roky to bol kľúčový človek, ktorý mal na starosti vyšetrovanie akejkoľvek korupcie a podvodov pri eurofondoch. Keďže pán Krajmer svoj čas a kapacity NAKA radšej zneužíval na prenasledovanie opozičných politikov „za ohováranie pána premiéra Fica“ a podobne, úspechy NAKA v boji voči korupcii boli tak nanajvýš úplatky ako pečená hus či debnička jabĺk,“ napísal v stanovisku líder hnutia.

„Veľmi zaujímavé bude tiež sledovať, ako sa minister Drucker vysporiada s tým, že Krajmerova manželka disponuje majetkom za desiatky miliónov eur, ktorý nie je krytý jej legálnymi príjmami a spolupracovala s osobami z mafiánskych zoznamov,“ dodal na záver Matovič.

Pod tlakom časti médií aj opozície je dlhodobo slovenských policajný prezident Gašpar. Nový slovenská minister vnútra Tomáš Drucker, zatiaľ neuviedol, či Gašpara ponechá vo funkcii. Kvôli Druckerovmu zdržanlivému postoju organizátori predchádzajúcich demonštrácií proti predchádzajúcej vláde Roberta Fica oznámili na budúci týždeň vo štvrtok pokračovanie protestných zhromaždení.