Už sú známe tresty pre prvých exministrov. Za podvod v tendri im súd vymeral dlhoročné tresty 9 až 12 rokov

1784
Igor Štefanov a Marian Janušek

Šéfovia Ministerstva výstavby za SNS sú odsúdení za kauzu „nástenkového tendra“. Pezinský špecializovaný súd ich uznal vinných za machinácie vo verejnom obstarávaní a tiež zneužitie právomoci verejného činiteľa. V stredu dostali dlhoročné tresty, čo odsúdení ani ich právnici určite nečakali.

Exministri Marian Janušek a Igor Štefanov sa tak stali prvými slovenskými vrcholovými politikmi, ktorí pravdepodobne skončia v kriminále.

Súd ich odsúdil za vedome zvýhodnenie skupiny dodávateľov a za obídenie postupu pri verejnom obstarávaní.

Exministri Marian Janušek dostal 12-ročný a Igor Štefanov 9-ročný trest v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd im okrem toho zakázal 5-rokov prácu v orgánoch verejnej moci a finančný trest po 30-tisíc eur.

Exminister Marian Janušek po vypočutí rozsudku.

Rozsudok si vypočul Janušek, Štefanov na pojednávanie neprišiel.

Do tendra za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a súvisiace právne služby sa prihlásilo a aj uspelo len jedno konzorcium dvoch firiem blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Spoluzakladateľ spoločnosti Zamedia Vladimír Tretina sa so Slotom dlhodobo poznal a spolumajitelia druhej firmy Avocat sa objavili v štátnych podnikoch ako nominanti SNS.

Oznam o súťaži zverejnilo ministerstvo výstavby len na nástenke na jednej zo svojich chodieb.

Exministri pritom mohli skončiť na súde aj horšie. Prokurátorka totiž Janušekovi navrhovala nepodmienečný trest v rozmedzí od desať do 15 rokov a Štefanovovi trest od sedem do 12 rokov.