V 9 rokoch začal Číňan pátrať po vrahovi svojho otca. Po 17 rokoch ho konečne našiel

931

Čínske médiá zaujal príbeh muža, ktorý na vlastnú päsť roky pátral po vrahovi svojho otca. Našiel ho až po dlhých 17 rokoch.

Príbeh ako z hollywoodskeho akčného filmu sa začal písať 9. augusta 2000 a odštartovala ho nevinná detská roztržka. Vtedy deväťročný Siang Ming-Čchien sa kvôli kameni hodenému do kaluže dostal do konfliktu so susedom Čang Tune. Do sporu sa neskôr pridali aj ďalší rodinní členovia, čo vyústilo v poranenie Siangovej staršej sestry.

Keď sa o strete dozvedeli večer chlapcovi rodičia, ktorí boli medzitým v obchode, otec sa spoločne s manželom zranenej sestry rozhodli, že si so susedmi vybavia účty. To bolo naposledy, čo Siang videl svojho otca živého a zdravého. Po príchode do susedského domu vypukla ďalšia hádka a muž tu utrpel niekoľko bodných rán nožom, ktorým neskôr podľahol. Vrahom bol otec druhého chlapca Čang Mouqui. Polícia ho však v prvých dňoch vyšetrovania nezatkla a jemu sa podarilo utiecť.

Rodina Sianga bola náhle bez otca a zdroja peňazí. Namiesto zúfania nad nešťastím sa Siang rozhodol, že vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Opustil školu, začal si zarábať ako predavač rezancov a v len deviatich rokoch odštartoval dlhý hon na vraha. Hľadal všade a zbieral informácie od všetkých možných ľudí, ale po Čang akoby sa zľahla zem. Zlom nastal až v roku 2017.

Siang vtedy dostal tip, že vrah pracuje vo výrobni riadu v provincii Fu-ťien. Aby si informáciu na vlastné oči overil, ušiel kvôli tomu niekoľko tisícok kilometrov. Po troch dňoch pátrania Čanga našiel. O svojom objave informoval políciu, ktorá mu však sprvu nebola schopná pomôcť. Čang už totiž žil pod inou identitou a pretože bol niekoľko rokov nezvestný, všetky pôvodné dokumenty boli zničené. Siang ale neušiel takú cestu, aby všetko zase vzdal.

S potrebnými dôkazy oslovil iné autority, ktoré ho vypočuli a konečne odštartovali trestné stíhanie muža, ktorý zavraždil Siangova otca. Záverečný rozsudok padol v roku 2018 a Čanga poslal za mreže na doživotie.

Po 17 rokoch si tak mohol mladý muž konečne vydýchnuť a sústrediť sa na svoj vlastný život.