V cele smrti čakal vyše tridsať rokov. Je čas ísť ďalej, povedal pred popravou

713

   Po vstreknutí smrtiacej injekcie bol vyhlásený za mŕtveho v stredu večer miestneho času, kedy v strednej Európe bol už štvrtok.

    Podľa Informačného strediska o treste smrti (DPIC), MVO monitorujúceho popravy, bol Bower najstarším z 526 popravených odsúdencov od opätovného zavedenia trestu smrti v Texase v roku 1982. A tiež strávil čakaním na popravu najdlhší čas na chodbe smrti, 31 rokov.

    V posledných rokoch znásobil svoje úsilie dosiahnuť nový proces a tvrdil, že nezabil v roku 1983 štyroch mužov v hangári, kde si kupoval ultraľahké lietadlo. Ale najvyšší súd, od ktorého sa Bower domáhal zrušenia trestu smrti, odmietol posledné odvolanie len pár hodín pred popravou.

    „Veľa sa rozprávalo o tomto prípade, veľa sa o ňom písalo, ale nie všetko bola pravda. Ale čas pre rozpoznanie pravdy sa minul a je čas ísť ďalej,“ povedal v posledných slovách pred vpichnutím injekcie.

    Podľa DPIC išlo o pätnástu popravu v USA v tomto roku, z toho ôsmu v Texase. Ďalšia poprava v tomto štáte je plánovaná za 14 dní.