Za účasť na teroristickej skupine a financovania terorizmu potrestal súd bývalého pražského imáma Sámer Shehadeha desiatimi rokmi väzenia. Jeho bratovi Omarovi uložil jedenásťročný trest, švagriná Fátima Hudková má ísť do väzenia na šesť rokov. Piatkové rozsudok pražského mestského súdu nie je právoplatný, obe strany sa proti nemu môžu odvolať.

Pred súdom stál len niekdajší imám, Omar Shehadeh a Hudková sú stíhaní ako utečenci. Bývalý imám sa k pomoci bratovi a jeho žene aj k posielanie peňazí do Sýrie na hlavnom pojednávaní priznal. Nepovažuje to však za trestné, pretože neuznáva sýrsku vládu a organizáciu nevníma ako teroristickú.

Imám Samera Shehadeha

Obžaloba viní Sámer Shehadeha, že v novembri 2016 pomohol svojmu bratovi odísť do Sýrie a vstúpiť do teroristickej organizácie An-Nusrat, neskôr známej ako Džabhat Fatah aš-Sam (Fronta dobytie Sýria). Podľa štátneho zástupcu zabezpečil cestu aj Hudkovú, ktorú predtým po internete s Omarom oddal. Hudková svojho muža podporovala a cvičila s ním v zbrani. Sama sa označovala za mudžahedínku (svätého bojovníka) a teroristku. Teroristickej organizácii tiež Samer Shehadeh podľa obžaloby cez sprostredkovateľov niekoľkokrát poslal peniaze.

Podľa predsedníčky trestného senátu Kataríny Radkovskej bola vina trojice bezpochyby preukázaná. „Súd má za nepochybné, že obžalovaní Samer Shehadeh a Omar Shehadeh dobre vedeli, kam Omar smeruje a čo tam bude robiť, teda že dobrovoľne vstúpi do teroristickej organizácie An-Nusrat,“ povedala.

Právnik Hudkovej ženu obhajoval tým, že sa do činnosti teroristickej organizácie nezapojila a len doma prala a varila. To ale sudkyňa odmietla. „Zo správ, ktorá zasielala, je zrejmé, že vedela, do akej organizácie sa zapojila,“ uviedla sudkyňa. Doplnila, že Hudková sama v správach písala, že sa chcela zapojiť do džihádu.

Českí moslimovia prispievali do zbierok z ktorých imám údajne podporoval teroristov

Súd rovnako ako v minulosti sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Shehadeha priviedla do pojednávacej siene ozbrojená a maskovaná eskorta väzenskej služby, jej členovia potom zostali v miestnosti po celú dobu vyhlásení rozsudku.

O Shehadeha sa zaujímali tajnej služby už pred niekoľkými rokmi, keď vyzval moslimov, aby sa nezúčastnili bohoslužby proti terorizmu spolu s kresťanmi. V roku 2017 odišiel z Česka, následne ale prišlo obvinenie z účasti na teroristickej skupine. Polícia ho zadržala v Jordánsku. Do Česka bol prevezený v novembri 2018 a od tej doby je vo väzbe.

Terorista chcel vraždiť deti! Do plyšového medvedíka ukryl klincovú bombu!

Niekdajší pražský imám študoval v Saudskej Arábii. Po návrate bol zvolený do čela Moslimskej obce v Prahe. Odtiaľ neskôr kvôli vzájomným sporom odišiel. Ďalšie zástupcovia moslimskej komunity sa od neho verejne dištancovali.