V Česku zastrelil útočník v reštaurácii osem ľudí

725

Strelec si sťažoval na šikanovanie, vykreslil reportér

Hovorca televízie Prima Marie Fianová iDNES.cz potvrdila, že útočník pred činom volal do televízie na linku Krimi správ. Novinár, ktorý s ním hovoril, celú vec nebral na ľahkú váhu a informoval o telefonáte políciu.
„Predstavil sa, povedal mi, aby sme poslali štáb do Uherského Brodu. Povedal mi, že mu veľa ľudí ubližuje, že je šikanovaný a úrady mu nechcú pomôcť, preto to berie do svojich rúk. Že má pištoľ, rukojemníkov a zariadi sa po svojom, „povedal iDNES.cz reportér Primy Pavel Lebduška.

„Vytiahol krátku zbraň a začal páliť do ľudí. Okamžite sme začali s ďalšími hosťmi utekať zadných vchodom na ulicu,“ opísal útok pre iDnes.cz Pavel Karlík, majiteľ reštaurácie.

Nebol duševne v poriadku

Podľa starostu mesta Patrika Kunčara a mestských webových stránok vtrhol strelec, 62-ročný miestny občan, do reštaurácie okolo 13.00 h a spustil paľbu, padlo okolo 25 výstrelov. Lidovky tvrdia, že muž strieľal brokovnicou. Útočník sa po čine zastrelil.

Vo vnútri sa nachádzalo asi dvadsať ľudí. Medzi zabitými obeťami je podľa úradov sedem mužov a jedna žena, jednu ženu s ťažkými zraneniami operovali. Podľa starostu nebol páchateľ „duševne v poriadku“.
Motív konania páchateľa sa vyšetruje, ale podľa predbežných správ ide o kombináciu osobných dôvodov.

„Podľa dostupných správ nejde o teroristický útok, ale o čin vyšinutého jedinca,“ napísal na Twitteri český minister vnútra Milan Chovanec, ktorý do mesta prišiel aj s policajným prezidentom.

K streľbe sa vyjadril takisto český premiér Bohuslav Sobotka. „Som rovnako ako väčšina občanov šokovaný tragickým útokom, ktorý sa dnes odohral v Uherskom Brode. Rád by som vyjadril hlbokú ľútosť a úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným obetí, ktoré si streľba vyžiadala,“ napísal premiér v texte rozposlanom médiám vrátane portálu iDNES.cz.

Sobotka poveril ministra Chovanca, aby osobne dohliadol na vyšetrovanie udalosti.
Nad reštauráciou krúžil po útoku policajný vrtuľník, polícia odkláňa z miesta dopravu. Vlakové spojenie v okolí už obnovili.