Získať prirodzenou cestou fanúšikov na facebookovej stránke či instagramovom profile je pomerne náročná a dlhá cesta, a preto veľa užívateľov hľadá rôzne kľučky. Alternatívny spôsob, ako získať lajky, je objednať si služby obrovskej klikacej farmy, ktorá sa nachádza v Číne. Používa tisíce telefónov, aby pomohla napríklad zlepšiť hodnotenie produktov, získať falošné lajky či fiktívnych fanúšikov.

V súčasnej dobe firmy platia rôznym spoločnostiam tisíce eur za to, aby im spoločnosť zabezpečila čo najlepšie hodnotenie produktu. Ale v Číne to vyriešili efektívne, do jednej miestnosti nastrieľali až desaťtisíc smartphonov, na ktorých sú založené falošné účty na rôznych sociálnych sieťach.

Podľa ruského reportéra, ktorý natočil video vnútri klikacej farme, sa v miestnosti nachádzalo skutočne až desaťtisíc chytrých telefónov. Pracovníci v klikacej farme majú plné ruky práce, pretože obstarať také množstvo zariadení nie je jednoduché.

Odborníci tvrdia, že veľká časť súčasnej digitálnej manipulácie sa vykonáva hlavne v Číne a Rusku, avšak ich vplyv je znateľný po celom svete. Služby klikacej farmy môžete využiť nielen pre hodnotenie produktov či firmy, ale aj na nákup lajkov na sociálnych sieťach. Dokonca klikaciu farmu oslovujú ľudia, ktorí chcú, aby sa ich príspevok stal virálny.

Začiatkom tohto roka vedci z USC a Indiana University zistili, že viac ako 15 percent účtov na Twitteri je falošných. Twitter má v súčasnosti 319 miliónov mesačných aktívnych užívateľov, z ktorých 48 miliónov sú pravdepodobne robot účty.