V Číne sa neschováte!

1585

Čínsky politický systém je zostavený z prísnych kontrol všetkých vecí – od internetu až k tomu, ako ľudia trávia svoj každodenný život.

Aby to bolo možné, Čína zostavila sieť viac ako 170 miliónov bezpečnostných kamier, ktoré sú spojené so stále sa zlepšujúcim systémom rozpoznávania tváre. Takže by nemalo byť prekvapenie, že čínskej polícii sa podarilo chytiť podozrivého zločinca, ktorý si myslel, že bude v bezpečí v dave 60 000 ľudí.

Podozrivý, ktorý bol identifikovaný iba ako pán Ao, navštívil koncert popovej hviezdy Jackyho Cheung v meste Nan-čchang. A tento výlet sa mu veľmi nevyplatil. Pán Ao bol totiž pri vstupe identifikovaný jednou zo CCTV kamier. Na vstupných miestach bolo nainštalovaných niekoľko kamier s technológiou rozpoznávania tváre. Potom, čo sa posadil medzi ďalších návštevníkov, bol políciou zadržaný.

Polícia uviedla, že 31-ročný bol hľadaný pre hospodársku kriminalitu. Keď si pre neho polícia medzi 60 000 dav prišla, bol patrične šokovaný. Pravdepodobne totiž veril, že bude v bezpečí medzi toľkými ľuďmi a na tak rušnej udalosti.

V Číne sa neschováte

Monitorovací systém Číny funguje kombináciou kamier, rozpoznávanie tváre, umelej inteligencie a centrálnej databázy. Keď je tvár detekovaná, vstupuje do centrálnej databázy a začnú sa ukazovať detaily daného jednotlivca. Tieto údaje môžu zahŕňať meno, pohlavie, etnickú príslušnosť, adresu a či bolo alebo je osoba obvinená z akýchkoľvek zločinov alebo je na ňu vydaný zatykač – to bol prípad pána Ao.

Keby som to vedel, nikam by som nešiel

Pán Ao vraj špeciálne kvôli koncertu išiel 90 km od Zhangshu do Nan-čchang so svojou manželkou. V policajnej väzbe pán Ao povedal, že keby to len tušil, nikam by nešiel.

Nie je to prvýkrát, čo čínska polícia využila technológiu rozpoznávania tváre k dolapeniu podozrivých. V auguste minulého roka zatkla v provincii Shandong 25 podozrivých na Medzinárodnom pivnom festivale v Qingdao.

Najhustejšia kamerová sieť

Odhadom je v Číne zavedených zhruba 170 miliónov CCTV kamier. V najbližších troch rokoch sa očakáva inštalovanie ďalších približne 400 miliónov nových.