V Holandsku žiadajú vzorky DNA od 8000 mužov kvôli vyriešeniu starej vraždy

1139

V Holandsku sa rozbieha najväčšia akcia v dejinách kriminalistiky, keď okolo 8000 mužov z regiónu Frízsko by malo úradom poskytnúť vzorku svojej DNA, uviedol spravodajský server DutchNews.nl. Dôvodom je snaha vyriešiť záhadnú vraždu dievčaťa z dediny Zwaagwesteinde z roku 1999.

Telo 16-ročnej Marianny Vaatstrovej objavili v roku 1999 pohodené na poli v regióne Frízsko na severovýchode Holandska. Aj napriek intenzívnemu pátraniu zo strany polície jej vraha doteraz nenašli.

Vyšetrovatelia sa však nevzdávajú. Na základe zapaľovača, ktorý obsahoval cudzie stopy DNA a ktorý polícia našla v batohu zavraždenej školáčky, sa rozhodli pre doteraz nevídanú akciu. Úrad prokurátora ešte v júni tohto roku požiadal o povolenie zozbierať vzorky DNA mužov z najbližšieho okolia vražedného miesta. Aj na základe vyšetrovania, ktoré preukázalo, že zapaľovač bol zrejme zakúpený v oblasti, kde došlo ku vražde. Vo štvrtok prokurátor oznámil, že oficiálny súhlas zo strany úradov dostal.

Sexy modelku uniesli za bieleho dňa na ulici!

Podľa DutchNews.nl pôjde o doteraz najväčší projekt tohto zamerania. Všetkých mužov žijúcich v oblasti päť kilometrov od miesta vraždy vyzvali, aby poskytli svoje vzorky DNA. Vymedzená oblasť zahŕňa 12 dedín, v ktorých dokopy žije okolo 8000 mužov. Úrady nikoho z nich k tomuto činu nebudú nútiť, darovanie vzoriek je dobrovoľné.

Otec zavraždenej školáčky Bauke Vaatstra prostredníctvom médií vydal emotívne vyhlásenie, v ktorom prosí mužov zo svojej dediny a z okolitých obcí, aby sa na zbere vzoriek zúčastnili, lebo ide o „poslednú šancu nájsť vraha Marianny“.

Jedna rana do krku a matka bola mŕtva

Národný forenzný inštitút už oznámil, že poskytne vyšetrovateľom svoju databázu vzoriek DNA, či sa náhodou nebudú zhodovať niektoré stopy s tými, ktoré boli objavené na zapaľovači.