V JAR vzplanulo xenofóbne násilie. Nie ste tu vítaní, počúvajú prisťahovalci

1213

V Juhoafrickej republike sa rodí ďalší z radu násilností spojených s rasizmom a xenofóbiou. V Grahamstowne miestni vzali útokom obchody prisťahovalcov po tom, čo sa mestom rozšírila správa o údajnom vraždiacom Arabovi. Juhoafričania následne odkázali, že cudzinca v meste nechcú.

Podobné nepokoje zažíva krajina v posledných rokoch stále častejšie.

Grahamstown bol až doteraz relatívne pokojným mestom, v ktorom žije početná komunita prisťahovalcov. Nálada sa však zmenila po tom, čo tu polícia začala riešiť sériu vrážd a medzi ľuďmi sa rozniesli zvesti, že ich má na svedomí „arabský muž s bradou“. Netrvalo dlho a hnev miestnych sa obrátil proti imigrantom. Výsledkom bolo ničenie ich obchodov a jasná správa pre cudzincov: „Už tu naďalej nie ste vítaní“.

Policajti zastrelili utečenca, ktorý sa vrhol s nožom na iného imigranta

Podobné útoky si tu zažili už pred dvoma týždňami, kedy sa protest miestnych taxikárov zvrhol v pouličné násilie, pri ktorom bolo poničených na 300 obchodov. Niektoré z nich ľahli popolom.

Malé obchodíky v meste väčšinou prevádzkujú prisťahovalci z Bangladéša, Číny, Egypta, Somálska či Zimbabwe. Agresorom podľa všetkého na konkrétnej národnosti nezáležalo, dôležité bolo len to, aby sa útočilo na cudzincov. Podľa svedkov prizerala agresiu ľudí polícia. Nezasiahla ani vo chvíli, keď rozvášnený dav začal z obchodov odnášať tovar.

Migrant z Líbie obvinený zo znásilnenia školáčky na súde žiadal čokoládu! Hrá si na šialenca?

„Čo sa to stalo s naším Grahamstown? Ako toto vôbec môžete urobiť inému človeku? Som z tunajších ľudí naozaj sklamaná. Niektorých z tých, ktorí tu lúpili, vídam každý deň. Ako sa asi môžeme cítiť?“ Opísala situáciu reportérom servera The Guardian zúfalá Jacqueline Khokamová, manželka tunajšieho bangladéšskeho obchodníka.

Choď do riti s IS, volala žena na strelca z Liège a natočila ho na mobil