V Mexiku zatkli gangstra Žabu podozrivého z kauzy zmiznutých študentov

1558

Mexické úrady zatkli člena zločineckého gangu, ktorého označili za kľúčového podozrivého v prípade zmiznutia 43 študentov na juhu Mexika v septembri 2014. S odvolaním sa na mexickú prokurátorku o tom informoval miestny denník El Universal. Podľa niektorých mexických médií by tento nájomný vrah prezývaný Žaba mohol do prípadu zmiznutia študentov vniesť viac svetla.

Skupina 43 študentov pedagogickej školy z Ayotzinapy, je nezvestných od stretu polície so študentmi v noci z 26. na 27. septembra 2014 v juhomexickom meste Iguala (Štát Guerrero).

Podľa niektorých zdrojov polície prenasledovala a neskôr strieľala na niekoľko autobusov údajne preto, že ich študenti ukradli. Deväť ľudí, vrátane piatich študentov, polícia vtedy zastrelila a viac ako štyri desiatky študentov zmizli.

Podľa neskoršieho oznámenia mexickej prokuratúry zadržali 43 študentov miestni skorumpovaní policajti a údajne na žiadosť tamojšieho starostu Josého Luisa Abarky ich odovzdali miestnemu zločineckému gangu.

Dôvodom mohli byť nekalé praktiky Abarky a jeho rodiny, proti ktorým chceli údajne študenti protestovať (viac v článku V Mexiku dopadli starostu podozrivého z likvidácie 43 zmiznutých študentov).

V Mexiku dolapili starostu podozrivého z likvidácie 43 zmiznutých študentov

Podľa oficiálnej verzie prokuratúry miestny gang študentov zavraždil a ich telá spálil na skládke pri meste Cocula. Tomu ale neveria príbuzní obetí, ktorí odvtedy pravidelne usporadúvajú demonštrácie za vyšetrenie celej kauzy.

Verziu prokuratúry spochybnilo aj niekoľko medzinárodných vyšetrovacích tímov. Úrady doteraz identifikovali iba jedného z nezvestných študentov, ktorého ostatky našli neďaleko Cocule.