Nemecko znepokojuje napätá situácia v Chemnitzi. V meste neďaleko českých hraníc v nedeľu popoludní radikáli napádali prisťahovalcov a nenemecky vyzerajúcich ľudí. Predtým vyšli do ulíc stovky obyvateľov kvôli násilnej smrti tridsaťpäťročného Nemca, z ktorej sú obvinení dvaja migranti. Ďalšie demonštrácie sa odohrávajú dnes. Výpady proti prisťahovalcom tvrdo odsúdila nemecká vláda. Debatuje sa o tom, či Sasko situáciu vôbec zvláda.

 Bezdôvodný  útoku 

Rozbuškou napätia, ktoré sa vo východonemeckých mestách prejavujú opakovane, sa stal spor, ktorý si v noci zo soboty na nedeľu vyžiadal jedného mŕtveho a dvoch zranených. Mŕtvym je nemecký občan. Podozrivými sú dvaja muži vo veku 21 a 22 rokov z Iraku a Sýrie, ktoré súd ich poslal do väzby. Bližšie okolnosti činu polícia stále objasňuje, hovorí ale o bezdôvodnom útoku.

V nedeľu popoludní – teda v čase, keď ešte nebola potvrdená národnosť podozrivých – mestom na protest prešlo najprv asi 100 priaznivcov protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AFD) a neskôr ďalších zhruba 800 ľudí, medzi ktorými boli aj pravicoví radikáli. Chemnitz kvôli ich akcii, pri ktorej skandovali okrem iného „My sme národ“ a na policajtov hádzali kamene a fľaše, musel predčasne ukončiť mestské slávnosti.

 Cudzincov okradli a potom ich  zbili 

Navyše došlo k útokom pravicových extrémistov na prisťahovalcov. Medzi napadnutými sú tridsaťročný Bulhar, osemnásťročný Sýrčan a osemnásťročný Afganec. Ľahké zranenia ale utrpela napríklad aj pätnásťročná Nemka, ktorá mladého Afgancov sprevádzala.

 Zmlátili aj 15-ročné  dievča 

„Osemnásťročnému (Afgancovi) zobrali neznámi ľudia mobilný telefón a následne zmlátili aj pätnásťročnú (Nemku). Obaja utrpeli ľahké zranenia,“ uviedla šéfka polície v Chemnitzi Sonja Penzelová. Zmlátený bol podľa nej tiež osemnásťročný Sýrčan. Podozrivého z tohto útoku sa polícii podarilo dostihnúť. Do problémov sa dostal aj tridsaťročný Bulhar, ktorého ktosi krátko zadržal a vyhrážal sa mu.

Situácia v zhruba štvrťmiliónovom meste dnes dôrazne odsúdila nemecká vláda, ktorá hovorí o „štvanicu na inak vyzerajúcich a odinakiaľ pochádzajúcich ľudí“. „To, čo bolo včera (v nedeľu) v Chemnitzi miestami k videniu a čo je vidieť aj na záznamoch, to nemá v našom právnom štáte miesto,“ zdôraznil hovorca kabinetu Steffen Seibert.

Útoky odsúdili tiež opoziční politici, z ktorých si ale niektorí kladú otázku, nakoľko majú saské úrady ešte situáciu pod kontrolou. Od brania spravodlivosti do vlastných rúk sa dištancovali aj zástupcovia AFD, aj keď predtým ich poslanec Markus Frohnmaier o podobnom postupe s pochopením tweetoval.