V roku 1997 im z pôrodnice uniesli dcéru. O 17 rokov neskôr ju našli v škole, do ktorej chodila aj ich druhá dcéra

980

Manželov Nurseových  stretlo pred 22 rokmi nešťastie. Tri dni po narodení bola priamo z nemocnice unesená ich dcéra Zephany. Dlhé roky sa ju márne pokúšali vypátrať. Rozuzlenie záhady prišlo až v roku 2015.

Zephany Nurse sa narodila 28. apríla 1997. So svojimi biologickými rodičmi však dlho nezostala. Keď bola tri dni stará, z pôrodnice v Groote Schuur Hospital ju uniesol neznámy páchateľ a rodina o nej ďalších sedemnásť rokov nepočula. Zlom prišiel na začiatku roka 2015.

Vtedy si Celeste a Morne Nurseovi všimli, že spoločne s ich trinásťročnou dcérou Cassidy navštevuje druhý stupeň školy v Kapskom meste tiež sedemnásťročná dievčina, ktorá je ich druhej dcére nápadne podobná. Keď zistili, že staršia študentka má narodeniny 30. apríla, v deň, keď bola unesená ich prvá dcéra, na nič nečakali a informovali políciu. Dievča, ktorej meno nie je z dôvodu anonymity v médiách uvádzané, následne podstúpila DNA test, ktorý potvrdil domnienky Nurseových – jednalo sa skutočne o ich sedemnásť rokov stratenú Zephany.

Cassidy Nurse s nájdenou sestrou Zephany.

Ako sa neskôr ukázalo, z nemocnice ju uniesla žena, ktorá po deťoch túžila, ale sama ich mať nemohla. Nemocničný personál ju v čase únosu niekoľkokrát pristihol, ako sa túlala po pôrodnom oddelení a pokúšala sa uniesť iné novorodeniatka.

Bola som ako štvanec

Aj keď sa Nurseovým nakoniec podarilo dcéru nájsť, ich príbeh nemal tak úplne šťastný koniec. Stalo sa totiž niečo, čo sa dalo celkom očakávať​​Zephany mala pevné puto k svojim „adoptívnym“ rodičom a nemala v pláne ich opustiť. Po nejakú dobe sa svojimi biologickými rodičmi dokonca prestala komunikovať.

Morne a Celeste boli v čase procesu už rozvedení. O svoju dcéru však bojovali spoločne.

„Dcéru máme späť, ale zase ju strácame a je to rovnako bolestné ako vtedy, možno ešte horšie. Z rozprávkového konca sa stala ďalšia nočná mora. Netušili sme, koľko prekážok nám nájdenie dcéry prinesie,“ nechal sa počuť otec Morne.

Počas súdneho procesu sa obvinená žena bránila slovami, že jej dieťa v skutočnosti dala iná žena menom Sylvia, ktorá jej tvrdila, že sa jedná o legálnu adopciu. Dokonca vraj mala podpísať právne dokumenty, ktoré u súdu však nebola schopná doložiť. V auguste 2016 bola nakoniec odsúdená na desať rokov odňatia slobody.

Obvinená žena mieri k súdu.

„Snažím sa byť silná, ale niektoré dni to už skrátka nezvládam. Dúfam, že skutočnosť, že tá žena je už za mrežami, pomôže našej situácii. Dúfam, že som svoju dcéru nestratil navždy. Môžem jedine dúfať, že sa jedného dňa k nám vráti. To je jediné, čo mi zostáva,“ zneli jedny z posledných slov Morneho po vynesení rozsudku.

Pestún si k sebe berie deti, ktoré nikto nechce. Sú totiž smrteľne choré