Ruského pilota Maxima Kuzminova, ktorý vlani vo vrtuľníku Mi-8 preletel do neokupovanej časti Ukrajiny, našli v Španielsku mŕtveho, napísala dnes agentúra Unian. Podľa nej a ďalších médií potvrdila letcovo úmrtie ukrajinská vojenská rozviedka HUR. Časť ruských migrantov v Španielsku má obavy o svoju bezpečnosť po vražde ruského zbeha na juhu krajiny. Píše to agentúra Reuters.

Úrady oficiálne identitu muža, ktorého niekto zastrelil minulý týždeň v letovisku Villajoyosa, stále nepotvrdili. Ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje tajnej služby vlani v auguste uviedli, že vojenská rozviedka prinútila Kuzminova preletieť na Ukrajinu aj s najnovšou verziou vojenského transportného vrtuľníka Mi-8AMTŠ. Stalo sa tak pri špeciálnej operácii, ktorá údajne trvala dlhšie ako pol roka.

Pilot vo výpovedi zverejnenej HUR vyhlásil, že jeho motívom bol nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu. Výmenou za zbehnutie mu podľa neho boli ponúknuté bezpečnostné záruky, vrátane nových dokladov. HUR vtedy tiež oznámila, že pilot za svoj čin dostane pol milióna dolárov.

„Môžem potvrdiť skutočnosť, že zomrel,“ informoval podľa Unian hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov. Bližšie podrobnosti k okolnostiam úmrtia však neoznámil. Podľa niektorých zdrojov mal v tele päť guliek.

„Namiesto toho, aby bol tu, rozhodol sa odísť do Španielska. Podľa toho, čo vieme, k sebe pozval bývalú priateľku a našli ho zastreleného,“ povedal denníku Ukrajinska pravda nemenovaný zdroj z prostredia ukrajinských tajných služieb.

V októbri minulého roka bola v Rusku o Kuzminovovi odvysielaná reportáž. Podľa nej ruské úrady nariadili jeho likvidáciu, pripomenula Unian. Podľa španielskeho denníka ABC bolo Kuzminovovo telo nájdené v meste Villajoyosa neďaleko španielskeho prímorského letoviska Alicante. Miestne úrady zatiaľ nepotvrdili totožnosť mŕtveho.

 Emigranti sa  boja 

Podľa krajanských asociácií v Španielsku našlo útočisko viac Rusov, ktorí zbehli či odmietli bojovať vo vojne na Ukrajine. Niekoľko z nich napríklad pomohlo združeniu Free Russians in Spain. „Myslím si, že mnohí z nich sa teraz veľmi boja a dúfajú, že španielska polícia a tajné služby urobia dobre svoju prácu,“ povedala agentúre Reuters podpredsedníčka združenia Julia Taranová.

Zbeh od Wagnerovcov sa ospravedlnil Ukrajincom a chce vypovedať o zločinoch

 Mal falošné  doklady 

Nemenovaní vyšetrovatelia agentúre EFE povedali, že muž mal falošné doklady na ukrajinské meno, čo sťažilo určenie jeho pravej identity. To sa podarilo vďaka porovnaniu odtlačkov prstov. Pôvodne sa vyšetrovatelia domnievali, že muža niekto zastrelil v rámci vyrovnávania účtov. Teraz pracujú s viacerými hypotézami. O priamom zapojení Ruska do vraždy však zatiaľ nikto nehovorí.

To, že Kuzminov mal falošné doklady, Taranovú neprekvapilo. Podľa neho sa často ruskí zbehovia schovávajú v zahraničí pod vymyslenou identitou práve kvôli obavám z odvety zo strany ruských úradov.

Násilníci mali smolu! Šampión v karate uchránil dievča (17) pred znásilnením! Sám skrotil štyroch násilníkov!

 Šéf ruskej rozviedky SVR ho označil za  zradcovskú mŕtvolu

Dnes sa ale ku Kuzminovi vyjadril aj šéf ruskej rozviedky SVR Sergej Naryškin, ktorý označil niekdajšieho pilota za zradcu a zločinca. Podľa neho bol bývalý armádny pilot od zbehnutia „morálnou mŕtvolou“. Špekulácie o zapojení Ruska do smrti muža však podľa agentúry AFP nekomentoval.

Mesto Villajoyosa sa nachádza na južnom stredozemnom pobreží medzi Valenciou a Alicante. V meste sú silné komunity emigrantov z Ukrajiny, Ruska a Bulharska. Miestni však podľa agentúry Reuters považujú mesto za pokojné. Od začiatku konfliktu na Ukrajine si v Španielsku podalo žiadosť o azyl zhruba 2000 Rusov, ukazujú údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

„Zabijem každého, rozrežem celú vašu rodinu,“ kričal Wagnerovec. Po návrate z frontu znovu zabíjal