Smrť Čecha Jana V. († 60) zasiahla všetkých veľkých milovníkov hôr v Čechách. Honza totiž nebol obyčajný turista, ktorý sa zle obliekol na cestu do Tatier. Jednalo sa o skúseného skialpinistu, ktorý za sebou mal stovky kilometrov v náročných terénoch. Prečo zahynul aj s kamarátkou Hankou H. († 47), vyšetruje slovenská polícia.

Honzu z Pardubíc a Hanku z Prahy našli v nedeľu dopoludnia len pár metrov od turistického chodníka na úpätí Chopku v Nízkych Tatrách dvaja poľskí turisti. Bohužiaľ už im nemohli pomôcť – obaja skialpinisti v horách zamrzli. Podľa pracovníkov horskej služby boli však dobre oblečení a aj ich vybavenie ukazovalo, že nie sú úplnými začiatočníkmi.

 Podcenili  hory a počasie 

Napriek tomu to vyzerá, že dvojica podcenila hory a počasie. V noci zo soboty na nedeľu totiž v Tatrách fúkal silný vietor. Teplota v noci bola -4 ale pocitová pri silnom vetre -15 stupňov. V takomto počasí je v jednotvárnom zasneženom teréne veľmi ľahké stratiť orientáciu …
Honza V. však nebol žiadny začiatočník. Hory miloval nadovšetko, ako napísal na Facebook správca stránky Alpy4000. „Odpočívaj v pokoji, Honzo. Aspoň si odišiel pri tom, čo si miloval, aj keď tak skoro,“ napísal mu pán Martin na fotoportál Paradajka.

Práve tu Honza zdieľal stovky, možno aj tisíce fotografií z výletov. V lete sa venoval pešej a cyklistickej turistike, v zime potom chodil po horách. Nachodil a najazdil tisíce kilometrov, mal riadne vybavenie aj znalosti.

 Napriek tomu to k prežitiu nestačilo