Americký štát Tennessee vo štvrtok po deviatich rokoch popravil odsúdeného zločinca. Smrtiacou injekciou skončil v nashvillskej väznici život muža potrestaného za znásilnenie a vraždu sedemročného dievčatka. Nepomohol mu ani protest proti využitiu kombinácia látok v injekcii, ktoré podľa jeho advokáta môžu spôsobovať popravovanému bolesť.

Päťdesiatdeväťročný Billy Ray Irick bol súdom uznaný vinným zo zločinov spáchaných na dievčati z mesta Knoxville, o ktorú sa mal v roku 1985 starať. „Chcem len povedať, že je mi to vážne ľúto, a to, to je všetko,“ zneli podľa AP jeho posledné slová. Súd pred popravou zamietol žiadosť o jej zrušenie, ktoré chcel Irickov advokát kvôli údajne nevhodnej kombinácii látok v injekcii.

Mrazivá spoveď novinárky, ktorá videla 300 popráv a písala si o nich denník

V Tennessee sa totiž na utíšenie bolesti z používaných jedov nasadzuje do smrtiacej zmesi midazolam, ktorého účinnosť advokát Iricka spolu s obhajcami ďalších odsúdencov spochybnil. Krátko po aplikácii injekcie začal popravovaní muž sťažka dýchať, vydávať hrdelný zvuky a kašlať. Súdny asistent sa pokúšal skontrolovať jeho stav, ale podľa AP sa nestretol so žiadnou odozvou. Za ďalších niekoľko minút bol Irick vyhlásený za mŕtveho.

V Bielorusku popravili niekoľkonásobného vrah, bola to tento rok prvá poprava.

Tennessee patrí k tým americkým štátom, kde sú síce popravy legálnym nástrojom trestanie zločincov, avšak používajú sa veľmi zriedka. Predchádzajúca sa konala v roku 2009, kedy bol popravený muž, ktorý pri lúpeži v obchode zavraždil troch ľudí. Jedným z dôvodov malého počtu popravených je fakt, že sa väzniciam nedostáva medikamentov použiteľných v smrtiacich injekciách, pretože niektorí výrobcovia svoje produkty odmietajú k popravám poskytovať.