V Texase vykonali 500. popravu

Americký štát Texas vykonal 500. popravu od obnovenia trestu smrti. Smrtiaca injekcia v noci na štvrtok ukončila život 52-ročnej Kimberly McCarthyovej, ktorú odsúdili za brutálnu vraždu starej dámy.

1355

„Nie je to prehra, ale víťazstvo. Viete, kam sa poberiem. Pôjdem k Ježišovi. Mám vás všetkých rada,“ vyhlásila odsúdená, kým injekcia začala pôsobiť. McCarthyová strávila v cele smrti štrnásť rokov.

Bývalá ošetrovateľka, ktorá prepadla drogám, v roku 1997 zašla k susedke, 71-ročnej profesorke psychológie na dôchodku Dorothy Boothovej, vraj aby si požičala trochu cukru. Napadla ju mäsiarskym nožom a svietnikom. Svojej obeti odrezala prst, aby z neho mohla stiahnuť snubný prsteň a odišla jej mercedesom.

Analýza DNA tiež spojila McCarthyovú s prípadom vrážd dvoch iných žien v decembri 1988, Maggie Hardingovej (81) a Jettie Lucasovej (85), ktoré boli dobité a na smrť dobodané. Carthyová bola obvinená, ale nebola za tieto vraždy súdená.

Na Texas pripadá viac ako tretina z 1 338 popráv, vykonaných v USA od roku 1976, keď najvyšší súd opäť povolil vykonávať popravy. Vysvetľuje sa to na jednej strane tým, že Texas je druhý najľudnatejší americký štát, na druhej strane ale aj tým, že v tomto štáte platí tradícia prísnej odplaty za vraždy. S odstupom nasleduje na druhom mieste Virginia s takmer 400 popravami.

Pred väznicou proti poprave protestovalo asi štyridsať demonštrantov žiadajúcich zrušenie trestu smrti, ktorý označili tento trest za rasistický a trestajúci najmä chudobných.