V USA dražili Hitlerov luxusné mercedes, nikto o neho nemal záujem

1725

Historický mercedes, vyrobený pred osemdesiatimi rokmi podľa špeciálnych požiadaviek nacistického diktátora Adolfa Hitlera, sa tento týždeň dražil spolu s ďalšími automobilovými veteránmi v aukcii v Spojených štátoch.

Hitlerov luxusný kabriolet Mercedes-Benz 770K sa ale nepredal, pretože nikto nebol ochotný zaplatiť ani minimálnu požadovanú cenu desať miliónov dolárov. Agentúre EFE to potvrdila aukčná sieň Worldwide Auctioners.

Za čierny mercedes, v ktorom sa okrem Hitlera viezol pri návšteve Nemecka napríklad taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini, bol jeden záujemca ochotný dať maximálne sedem miliónov dolárov. Desať percent z predajnej ceny pritom malo ísť na vzdelávací program o holokauste.

Vozidlá Mercedes-Benz 770K sa vyrábali v 30. rokoch minulého storočia a tento konkrétny kus si objednal so špeciálnymi požiadavkami Hitler. Ide síce o kabriolet, ale automobil je inak vybavený nepriestrelným sklom aj pancierovaním vo dverách, zadnej časti a v podlahe.

V roku 1945 supermercedes zabavila americká armáda, ktorá ho používala vo Francúzsku. Nasledujúci rok sa voz stal súkromným majetkom a bol prevezený do USA. Tam ho majiteľ požičiaval na rôzne prehliadky, napríklad vojnových veteránov. V roku 2004 zakúpil Hitlerov mercedes európsky majiteľ spolu s ďalšou dvadsiatkou vozidiel tejto značky.

V posledných rokoch sa v aukciách predalo za vysoké sumy rad drobností patriacich Hitlerovi. Napríklad predvlani v júni sa v Mníchove vydražil jeden pár Hitlerových ponožiek za zhruba 21 tisíc dolárov. V roku 2011 sa napríklad v aukcii v Británii predala za 3000 dolárov Hitlerova posteľná bielizeň s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami a minulí rok vo februári v USA vydražili za 243-tisíc dolárov  Hitlerov telefón.