V zoo vypli plyn následkom toho niekoľko zvierat uhynulo, lemury mali v miestnosti -5 stupňov!

709

Zoo Plasy sa potýkala s nebezpečnou situáciou. Pražská plynárenská im totiž vypla plyn! A tým pádom aj teplo, ktoré veľa zvierat potrebuje k svojmu životu. Uhynulo niekoľko rýb, lemury mali v miestnosti -5 stupňov Celzia …

Súkromnú zoo z Plas v plzenskom kraji navštívi ročne asi sto tisíc ľudí. Kvôli vládnym nariadením sa ale návštevníci na levy, tigre, opice alebo vzácne papagáje nepozrú. Už pol roka majú totiž zatvorené, majiteľ má kvôli tomu veľa starostí.

Petr Neuman, majiteľ zoo, sa dostal do existenčných problémov. „Len za prevádzku, energie a kŕmenie platíme v priemere 300 000 korún (12tisíc euro) mesačne. A to nepočítam zamestnancov,“ povedal Neuman pre CNN Prima NEWS.

V januári a februári bola situácia asi najhoršie. Už nemal peniaze na vyplatenie preddavkov, ktoré sa nasčítali na 50 tisíc korún (2tisíc euro) za mesiac. „Sú vypočítané z doby pred rokom, keď žiadny covid nebol a kedy sme ešte išli na plné obrátky. Tá spotreba teda bola úplne iná. Požiadali sme si o znížení preddavkov, snažili sme sa s dodávateľom dohodnúť, že im ten dlh zaplatíme, až skončí núdzový stav. Rovnako tak sme to praktizovali aj vlani na jar, kedy sme všetko doplatili spätne. Lenže teraz sa s nami nikto nebavil, a keď sme raz ráno prišli do práce, zistili sme, že nám odpojili plyn. Bol to šok. Nikto nás nevaroval,“ opísal muž.

Levy potrhali ošetrovateľku v zoo! Zaútočili, keď upratovala klietku

Na teplo je v zoo závislých veľa zvierat. Vplyvom zimy uhynulo niekoľko rýb v akváriu, lemury, ktorí teplo potrebujú, mali v miestnosti mínus päť stupňov. „Predovšetkým pre exotické zvieratstvo to bolo strašné a je zázrak, že to nakoniec prežilo. Okamžite som volal na plynárne na linku 0800, kde čakáte pol hodiny, než vás vôbec niekam prepoja, a potom si ma odovzdávali ako horúci zemiak,“ opísal s tým, že nakoniec musel ísť kúpiť elektrické priamotopy. Lenže situácia sa tým nevyriešila – v noci vypadla elektrina, toľko elektrických prístrojov to neutiahlo.

Dodávka plynu bola údajne obnovená až po týždni. „Podmienkou bolo, že som musel doplatiť energie za január a február, teda sto tisíc korún. Musel som si požičať, už nie je kde brať. Nové zálohy boli znížené z 50 000 na 8 000 korún,“ dodal zúfalý majiteľ.

Opustená zoo s vyhladovanými zvieratami!

Pražská plynárenská ale na situáciu hľadí inak. „Zmluva nie je vyhotovená so zoo, ale so spoločnosťou, ktorá sídli v Prahe. Pražská plynárenská zákazníkovi, vzhľadom k neuhradeným platbám už z roku 2020, preukázateľne zaslala celkom tri upomienky. V poslednej z nich z 28. januára bolo jasne uvedené, že ak nedôjde do 7. februára na úhradu dlžných súm, dôjde k ukončeniu zmluvného vzťahu,“ povedal CNN Prima News hovorca plynárne Miroslav Vránek.

Problém má majiteľ ZOO aj v banke. Tá mu vraj odmietla odložiť splátky. V marci už ich Neumanovi neodpustí. „Keď som sa pani pýtal, ako to mám urobiť, z čoho zaplatiť, keď mám podnikanie zakázané a nezarábam ani korunu, odpovedala, že to budem musieť uhradiť zo svojich súkromných peňazí. Ja ale nie som multimilionár,“ dodal nešťastný podnikateľ.

Tigria stopa zo Stuttgartu priviedla colníkov k Berouskovmu bitúnky šeliem