Väzni z Ruska vyhrali nad Američanmi v šachovej partii cez oceán

369

Väznica v Moskve a v Chicagu vôbec prvýkrát zorganizovali šachový turnaj medzi väzňami z iných krajín. Desať vybraných borcov z každej krajiny pomerili svoje taktické schopností na diaľku, pomocou programu Skype.

 Nakoniec sa z víťazstva radovali  Rusi 

V Moskve podporoval šachistu niekdajší šampión Anatolij Karpov, ktorý tamojší šachový program vedie už pätnásť rokov. Tím v najväčšej americkej väznici Cook County v Chicagu zase zaštítil šéf tamojšieho klubu Michail Korenman.

Myšlienka tohto turnaja sa zrodila vlani v apríli pri návšteve Karpova, poslanca ruskej Štátnej dumy, vo väznici Cook County. Vtedy sa s šéfom väznice, kde sedel aj preslávený gangster Al Capone, dohodol na založenie šachového krúžku.

TOP: Brazílski väzni si môžu skrátiť tresty štúdiom

Karpov, potešený tým, že sa akcia podarila, už oznámil, že má v úmysle zorganizovať ďalšie medzinárodné zápolení v kráľovskej hre, tentoraz ale medzi väzňami hneď niekoľkých krajín.

„Najdôležitejšie je, že sa akcia uskutočnila a vyvolala veľký záujem,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii. „Pokiaľ bude ocenená ako úspešná, potom nabudúce zamýšľame zorganizovať turnaj medzi piatimi šiestimi krajinami,“ dodal.

V stredu o tretej hodine nášho času už bola partia v plnom prúde, potvrdil serveru BBC hovorca väznice v Chicagu, kde si v túto dobu odpykáva trest asi desať tisíc ľudí.

Väznicu v Louisiane opustil muž, ktorý strávil 43 rokov na samotke

Víťaza Karpov odmenil certifikátom, so znížením trestov však väzni nemôžu počítať. Prinajlepšom zaženú trochu nudy a môžu sa ukázať v lepšom svetle.

Turnaj, hoci bol dlho naplánovaný, sa trafil do doby, kedy to medzi diplomatmi oboch krajín dosť škrípe. V utorok napríklad ruskí agenti chytili v Moskve údajného agenta CIA, ale v poslednej dobe sa krajiny sporia aj o riešenie konfliktu v Sýrii alebo adopciu detí cez oceán oboma smermi.