Vedci objavili podmorské mesto chobotníc, pomenovali ho Octlantis

1920

Chobotnice rodu Octopus Tetricus čiže Chobotnice Sydneyské si postavili pod morom čosi ako mesto. Vedci ho objavili a samozrejme je tento nový útvar veľmi zaujal.

Asi pätnásť chobotníc si vystavalo mesto z lastúr a piesku. Octlantis, ako ho vedci pomenovali, leží 15 metrov pod hladinou zálivu Jervis Bay v Austrálii. Jeho rozloha je 18×4 metre. Vedcov takýto zhluk chobotníc prekvapil, pretože o týchto tvoroch sa vie, že sú samotárske a rozhodne nevyhľadávajú spoločnosť. Títo na tom však boli inak, nielen že sa združili, ale navyše si spoločne postavili príbytok.

Vedci teraz zisťujú, či ide o ojedinelý úkaz alebo či sa správanie chobotníc mení, prípadne akú to má príčinu. Vedci už navyše v roku 2009 objavili iné podobné hniezdo, ktoré pomenovali Octopolis. V tom prípade išlo ale skôr o akúsi arénu, kde spolu chobotnice zvádzali súboje. V oblasti je hojnosť potravy, ale podľa vedcov je Octlantis pekne drsné miesto k životu, kde o súboje tiež nie je núdza. Vyzerá to, že sa budeme musieť o živote chobotníc ešte veľa učiť.