Vedci rozlúštili tajomné písanie, ktoré napísala mníška posadnutá diablom

2482

Z roku 1676 pochádza list, ktorý napísala mníška údajne posadnutá diablom. Až po viac ako 340 rokoch ho vedci vďaka kryptografickému softvéru rozlúštili.

Isabella Tomasi (1645-1690) bola vychovaná v silne náboženské talianskej rodine. Jej prijatie do benediktínskeho kláštoru Palma di Montechiaro bolo teda logickým vyústením. Tu dostala rehoľné meno Mária Crocifisso della Concezione. Samotní kňazi boli udivení jej svätosťou a kresťanskou láskou. V roku 1672 sa jej vraj zjavila Panna Mária Bolestná. O štyri roky neskôr sa zobudila s rukou špinavú od atramentu a vedľa nej ležal popísaný list. Písmo nebolo možné rozlúštiť a Maria ho označila ako dielo Diabla, ktorý ju tak chcel zlákať na cestu zla. Odborníci sa cez tristo rokov domnievali, že sestra použila jazyk, ktorý si sama vymyslela. Žiadny dešifrátor ho ale nebol schopný rozlúštiť. Teda až do minulého roka.

Bádatelia zo sicílskeho múzea Ludum použili softvér, ktorý sa používa na rozšifrovaniu kódov v hlbokom webu. Ten odhalil, že text mníšky kombinuje mix run, arabskej, gréckej a latinskej starovekej abecedy.

„Aby sme lokalizovali samohlásky, skúmali sme opakovanie slabík a symbolov. Mysleli sme, že objavíme aspoň pár slov, ktoré budú dávať zmysel. Mníška ale veľmi dobre ovládala jazyky a odkaz bol viac kompletný, než sme očakávali,“ povedal Daniele Abate, riaditeľ talianskeho múzea .

Aj tak sa ale jedná o neusporiadaný a ťažko pochopiteľný text. Vedci odhalili časti prirovnávajúcu Svätú trojicu k zbytočnej „príťaží“. V liste sa tiež píše, že „Boh si myslí, že môže oslobodiť smrteľníkov. (…) Systém pre nikoho nepracuje. (…) Možno teraz, Styx (rieka v podsvetí, pozn. Autorky) je istá“.

Po dešifrovanie listu sa vedci prikláňajú k teórii, že Maria Crocifisso nebola posadnutá diablom, ako si to vtedajšia primitívna spoločnosť vysvetľovala, ale jednoducho trpela schizofréniou alebo bipolárnou poruchou.

„Obraz diabla je u týchto chorôb často prítomný. Z historických prameňov sme sa dozvedeli, že sestra každú noc kričala zo spania a proti diablovi bojovala,“ uzatvára Abate.