Petra Vlhová skončila piata, vo štvrťfinále ju vyradila Veronika Velez-Zuzulová.
Velez-Zuzulová v atraktívnych vyraďovacích pretekoch pre šestnásť vybraných pretekárok vo finále nestačila na hlavnú favoritku Američanku Mikaelu Shiffrinovú, v utorkovom paralelnom slalome v rámci Svetového pohára vo švédskom Štokholme.
svedsko
Po prvej jazde zaostávala za súperkou o desať stotín sekundy. V druhej jazde sa Velez-Zuzulová na súperku doťahovala, ale krátko pred koncom sa už nevošla do jednej z bránok a favorizovanej Američanke podľahla.
V súboji o tretie miesto Nórka Nina Lösethová zdolala domácu favoritku Fridu Hansdotterovú.
Slalomová suverénka Shiffrinová úspešne zabojovala o 28. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v kariére, ale vôbec prvýkrát sa teší z triumfu v paralelnom slalome v tzv. mestských pretekoch.

Shiffrinová si poistila vedenie v Svetovom pohári

Slalomová rutinérka Velez-Zuzulová sa tridsaťkrát v kariére objavila na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára, po tretí raz v paralelnej verzii slalomu.
Na konte má aj víťazstvo z takéhoto podujatia na Nový rok 2013 v Mníchove a druhé miesto z Moskvy rovnako z januára 2013.
„Nebolo to jednoduché. Snažila som sa dať do toho všetko. V druhej finálovej jazde som cítila, že už sa k Mikaele približujem, ale trošku skôr som pustila lyže, ako som mala. Keď som však chcela zvíťaziť, musela som riskovať, a tak to aj dopadlo,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová v reakcii pre RTVS.
„Tieto preteky sú veľmi náročné tým, že tých kôl musíme absolvovať veľmi veľa za sebou a človek sa musí zakaždým koncentrovať. V prvých jazdách sme videli, že dievčatá robili veľa chýb. Nebol to ľahký deň. Cítim sa unavená, ale šťastná,“ dodala.
Druhých miest v pretekoch Svetového pohára má Velez-Zuzulová na konte aktuálne pätnásť (5-15-10), v tejto sezóne tesne pod vrcholom zostala po štvrtý raz.
„Neviem zaručene, v čom tkvie tajomstvo jej úspechov v paralelnom slalome. Asi to, že sa jej dobre jazdí, keď cíti súperku vedľa seba. Je to iný pocit a asi ju to hecuje,“ konštatoval pre TASR Velez-Zuzulovej otec Timotej.
Shiffrinová na čele Svetového pohára v slalome zvýšila náskok pred Velez-Zuzulovou na 145 bodov, Slovenka si však poistila druhú priečku pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.
Slovenský štvrťfinálový súboj
Nasadená dvojka Velez-Zuzulová v semifinále vyradila Nórku Ninu Lösethovú (6.), keď ju v súčte oboch jázd zdolala o 41 stotín sekundy.
Líderka Svetového pohára Shiffrinová si zasa poradila s domácou favoritkou Fridou Hansdotterovou (4.), ktorá jej uľahčila cestu pokazenou prvou jazdou a v nej 50 stotinovou penalizáciou.
svedsko slovenky

V štvrťfinále Velez-Zuzulová zdolala krajanku Petru Vlhovú.

O triumfe rozhodla už v prvej jazde, v ktorej Petra po vyrovnanom priebehu sa v závere nevyhla chybe a 50 stotinové manko vinou penalizácie už bolo proti súperke pred druhou jazdou priveľa.
Vlhová získala za piatu priečku 40 bodov do hodnotenia slalomu aj celkovo vo Svetovom pohári.
„Cítila som sa veľmi dobre, dala som do toho všetko. V prvej jazde proti Veronike som spravila trochu chybu, vzhľadom na to som potom mala 50-stotínové manko. Bolo to ťažké, ale nevzdávala som sa,“ uviedla Petra Vlhová pre RTVS.
„V tomto špeciálnom slalome treba ísť hlava-nehlava dolu kopcom, všetko sa mihá…Taktika bola taká, že dobre odštartovať, po skoku si postrážiť dve bránky a potom ísť naplno do cieľa. Bola to zábava, verím, že o rok sa sem opäť dostanem,“ dodala mladšia zo Sloveniek.

Prvé kolo Veronike a Petre vyšlo

V osemfinálovom prvom kole atraktívnych mestských pretekov pod reflektormi na kopci Hammarbybacken obe Slovenky potvrdili rolu favoritiek.
Petra Vlhová vyradila Američanku Resi Stieglerovú, keď bola rýchlejšia v oboch jazdách s celkovým rozdielom 83 stotín sekundy.
Velez-Zuzulová zdolala Švajčiarku Denise Feierabendovú v súčte oboch kôl s ešte komfortnejším náskokom 93 stotín, čo bolo vôbec najviac zo všetkých aktérok osemfinále.
Už v osemfinále sa nečakane skončila púť vlaňajšej víťazky Švajčiarky Wendy Holdenerovej, vyradila ju krajanka Melanie Meillardová.
V Štokholme sa jazdilo pred 9000 divákmi na 180 metrov dlhej trati, na ktorej je osadených dvadsať bránok a súčasťou je aj jeden umelo vytvorený skok.
Štartovať mohlo prvých dvanásť žien z aktuálnej slalomovej listiny Svetového pohára plus štyri najlepšie pretekárky z celkového štartového poradia Svetového pohára.

Poradia:

Paralelný slalom žien – konečné poradie:
1. Mikaela Shiffrinová USA
2. Veronika Velez-Zuzulová SR
3. Nina Lösethová Nórsko
4. Frida Hansdotterová Švédsko
5. Petra Vlhová SR
. Melanie Meillardová Švajčiarsko
. Marie-Michele Gagnonová Kanada
. Chiara Costazzová
Poradie žien vo Svetovom pohári v slalome (po 8 z 10 pretekov):
1. Mikaela Shiffrinová USA 660 b
2. Veronika Velez-Zuzulová SR 515 b
3. Wendy Holdenerová Švajčiarsko 415 b
4. Frida Hansdotterová Švédsko 372 b
5. Nina Lösethová Nórsko 362 b
6. Petra Vlhová SR 311 b