Veľká hodinková lúpež v Prahe ako cez kopirák s lúpežou v  Bratislave! Gangstri nasekali veľa chýb! 

Usvedčia ich pištole a holé ruky?

305

Do detailu pripravená akcia, avšak plná trhlín! Tak hovoria odborníci o zlodejskej výprave trojice lupičov, ktorí v sobotu v podvečer prepadli obchod s luxusnými hodinkami značky Hublot v centre Prahy. Chyby, ktorých sa dopustili, môžu veľkou mierou prispieť k tomu, že sa kriminalisti skôr alebo neskôr dostanú na ich stopu.

Dvaja z trojice lupičov rozmlátili búracími kladivami sklenené vitríny obchodu v Širokej ulici, z ktorých postupne vyťahali a odniesli celkom 75 kusov hodiniek celkom za 25 miliónov korún (1 milión eur). Hoci pracovali v rukaviciach, a teda nezanechali žiadne odtlačky, jeden z nich urobil fatálnu chybu.

Pri úteku odhodil okrem kladiva aj pištoľ, ktorou pri vpáde do obchodu mieril na člena ostrahy. „Pre vyšetrovateľov by nemal byť problém zistiť, či zbraň je registrovaná a či už bola použitá pri nejakom inom trestnom čine,“ povedal bývalý elitný kriminalista Jiří Kameník, teraz prezident Asociácie súkromných bezpečnostných služieb.

 Chyby 

Ďalší z páchateľov, ten, ktorý vošiel do predajne ako prvý a po celú dobu lúpeže držal v šachu člena ostrahy, zase urobil tú chybu, že mal holé ruky. Zrejme sa spoliehal na to, že jeho odtlačky prstov nefigurujú v žiadnej policajnej databáze. „Ak to tak je, tak sa svojím počínaním do databázy zaradil a ak niekedy spácha trestný čin, podľa odtlačkov bude ľahko identifikovateľný,“ usudzuje bezpečnostný expert Andor Šándor. Zlodeji však nasekali aj množstvo ďalších chýb, ktoré experti okomentovali.

 Skúter a  kolobežka 

Jedným z vodítok pre kriminalistov je elektrický skúter a elektrokolobežka, na ktorých zločinci z miesta činu zmizli. Detektívi zrejme už vedia, že skúter značky Yamaha Tricity 125 si možno v metropole požičať za zhruba 770 korún na deň, a idú po stope.

Veľká lúpež v luxusnom klenotníctve kráľov! Miliónový lup si páchateľ odviezol na kolobežke!

 Svedectvo  predavačiek 

Svedok odnaproti hovoril o dvoch predavačkách, z ktorých jedna sa pred lupičmi utiekla schovať a druhá vraj sedela schúlená vo výkladnej skrini. Aj ich výpoveď bude pre vyšetrovanie kľúčová.

 Rúška a  batoh 

Biela motocyklová prilba a rúška so zreteľným nápisom Mrs by mohli kriminalistov priviesť na stopu páchateľa, ktorý pri úteku sedel za riadidlami skútra. To ale odborníci považujú za menej reálne. Podľa nich ide o tak rozšírený tovar, že nájsť miesto či internetový portál, kde si lump oboje zaobstaral, je ako hľadať ihlu v kope sena. Rovnako je to vraj aj v prípade batohu značky Forclaz, ktorý mali lupiči so sebou. A to isté platí aj pre oblečenie, ktoré mali na sebe, dodal Šándor.

Exministra doma prepadli a zbili tyčou lupiči! Miliardára zviazali a odniesli si cennosti

 Žiadne  kukly 

Páchatelia sa snažili maskovať tým, že na tvári mali rúška a na hlavách prilbu, respektíve čiapky. „Zábery z bezpečnostných kamier môžu okrem spôsobu pohybu odhaliť napríklad aj ich farbu očí. Ak ale lupiči pricestovali do Česka len preto, aby urobili jednu akciu, a už sú dávno za hranicami, táto stopa zrejme nikam nepovedie,“ vyhlásil Kameník.

Drsní lupiči prepadli majiteľa slávneho zámku a odniesli si korisť vo výške dvoch miliónov eur