Už na štarte víťazne zdvíhala ruky k nebu. Odetá do slovenského národného kroja potom prechádzala jednotlivé slalomové bránky netypicky zoširoka, v exhibičnom tempe. Nezabudla ani na povinné zastávky pri otcovi a trénerovi Timotejovi aj manželovi Romainovi.

Naša najlepšia lyžiarka všetkých čias sa pred týždňom v nemeckom Ofterschwangu definitívne rozlúčila s bohatou, úspešnou, ale tiež niekedy veľmi komplikovanú kariérou.

 Slovenská lyžiarska superhviezda sa lúči 

„Nechcem teraz príliš bilancovať. Rozhodne by som to nezvládla dvoma vetami,“ rozprávala Velez-Zuzulová. Svojich sedemnásť sezón vo Svetovom pohári aj nedávne problémy so zväzom plánuje detailne popísať v chystanej biografiu. „Bez servítkov a diplomacie. Budem úprimná,“ sľubuje.
K lyžiam bola Velez-Zuzulová vedená odmala. Keď mala tri roky, otec zrovna v Bratislave zakladal prvý súkromný lyžiarsky klub. Neskôr spolu precestovali desaťtisíce kilometrov v Škode 120.

Veronika Velez-Zuzulová

Za snehom jazdili najčastejšie do Rakúska, kde sa im miestni často posmievali. Kvôli nedostatku peňazí spali v aute alebo v stane. „Na hotel nezostávali peniaze. A lyže som mala z požičovne,“ spomína.

Od pionierskych začiatkov sa ale odrazila medzi najuznávanejšie slalomárky sveta. V SP si pripísala päť víťazstiev, tridsaťkrát stála na stupňoch víťazov. V celkovom hodnotení slalomu brala dve druhé miesta, raz bola tretia. Len vytúžený malý krištáľový glóbus a olympijská medaila Velez Zuzulovej unikali. „Nemám sa ale za čo hanbiť,“ obzrela sa.

Lenže nie vždy rozdávala úsmevy. Dlhé spory viedla Velez Zuzulová aj ďalší so Slovenskou lyžiarskou asociáciou (SLA) kvôli sponzorským zmluvám, do ktorých chcel zväz zasahovať. A to aj napriek tomu, že sa na príprave Velez-Zuzulovej finančne nepodieľal.

SLA jej vtedy dokonca hrozila zákazom štartu v SP. „To je pre silné žalúdky,“ komentovala vtedy Veronika. Neskôr spory medzi oboma stranami aspoň navonok utíchli.

Trpké chvíle ale vždy prebíjali tie veselšie. Po podnikoch Svetového pohára často kočovali s rakúskym tímom, skvelý vzťah udržiavala aj s českou slalomárkou Šárkou Strachovou.

„Prežili sme toho spolu viac než dosť,“ povedala Velez Zuzulová o spätosti s o rok mladšou parťáčkou, ktorá vlani profesionálnu kariéru ukončila.
Kým Šárka Strachová. zamierila na materskú, slovenská hviezda si predĺžila kariéru až do olympiády v Pchjongčchang. Lenže pred sezónou si vážne poranila koleno, na svah sa síce dokázala vrátiť v januári, v Južnej Kórei to ale na viac ako sedemnáste miesto nestačilo. „Telo prestalo fungovať,“ povedala.
V 33 rokoch sa tak musela rozlúčiť so znamenitou kariérou.