Znamená to teda, že spoločnosť, ktorú vlastní miliardár Richard Branson, bude čoskoro využívať raketoplán na prepravu cestujúcich do vesmíru. A pravdepodobne sa stane prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá túto službu ponúkne.

„Pre Virgin Galactic je udelenie licencie dôležitým míľnikom, keď ide o prvý taxi test na našej novej kozmickej lode. Aj keď máme pred sebou ešte veľa práce s úplným testovaním vesmírnej lode, verím, že náš tím je na túto výzvu plne pripravený,“ uviedol vo vyhlásení Mike Moses, senior viceprezident Virgin Galactic.

Okrem toho, že licencia umožňuje legálne lety do vesmíru, diktuje tiež podmienky potrebné splniť ešte predtým, než spoločnosť umožní let do vesmíru akémukoľvek pasažierovi na palube SpaceShipTwo. Skontrolovať musí stav hardvéru a softvéru s následným testovaním prostredníctvom letu a odoslaním výsledkov Federálnej administrácii letectva Spojených štátov.

„Overovanie musí obsahovať letové skúšky a výsledky musia byť poskytnutá FAA pred kozmickým letom s pasažierom na palube,“ vyhlasuje FAA.

Keď bude všetko v poriadku, SpaceShipTwo – vesmírna loď navrhnutá pre dvoch pilotov a šesť pasažierov – môže vyniesť pasažierov dosť vysoko na to, aby mohli vidieť našu planétu. V podstate môžeme povedať, že tento vesmírny turizmus sa príliš nelíši od modelu spoločnosti Blue Origins, ďalšia súkromná vesmírna spoločnosť vlastnená CEO Amazonu Jeffom Bezos. Obe spoločnosti majú za cieľ vyslať zákazníkov na hranici zemskej atmosféry sa znovu použiteľnými loďami.

„Sme tu, pretože veríme, že sme na čele nového kozmického priemyslu, ktorý definuje budúcnosť prieskumu a že nakoniec vytvoríme priestor prístupný pre viac ľudí a na viac účelov, ako kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje spoločnosť Virgin Galactic na svojich webových stránkach.

Ani Blue Origins, ani Virgin Galactic nestanovili dátum, kedy majú v pláne skutočne začať komerčné lety, a to pravdepodobne preto, že je potrebné urobiť veľa testov. Virgin Galactic získalo novú licenciu dva roky po neúspešnom skúšobnom lete – s použitím skoršej verzie SpaceShipTwo – kedy vesmírna loď explodovala nad Kaliforniou a zabila jedného testovacieho pilota a druhého zranila.