Vo Francúzsku bolo popravených 96 amerických vojakov za násilie voči civilistom.

806

Za druhej svetovej vojny boli Američania vnímaní ako osloboditelia od nacizmu. Našli sa ale aj takí, ktorí vraždili a znásilňovali a skončili pred vojenským tribunálom. Konkrétne 161 vojakov bolo odsúdených na trest smrti za vojnové zločiny proti obyvateľstvu.

Američania pristupovali k trestaniu svojich vojakov pomerne zodpovedne. Ak sa preukázalo porušenie Ženevskej konvencie alebo vražda či znásilnenie, nasledoval súd a v niektorých prípadoch skutočne aj poprava. Samozrejme veľa vojnových zločinov zostalo nepotrestaných, však to platilo u všetkých armád zapojených do druhej svetovej vojny.

96 popravených Američanov leží v neoznačených hroboch na cintoríne Oise-Aisne v rade E. Práve to je čosi ako rad hanby, kde ležia tí, ktorí sa spreneverili zásadám a hodnotám americkej armády. Pri každom kríže je len číslo a nie meno. Snáď preto, aby sa na týchto mužov zabudlo. Žiadny z nich vlastne nie je vojak, pretože tesne pred popravou boli prepustení z radov armády.

Sú medzi nimi vrahovia, ktorí mali na svedomí 36 spolubojovníkov a potom tiež 71 civilistov z Británie, Alžírska, Francúzska, Poľska, Talianska a Nemecka. Mnoho z obetí boli ženy, ktoré boli znásilnené. Drvivá väčšina vrážd mala osobné motívy. Medzi obeťami boli dokonca dve deti vo veku 15 rokov. Ďalších sedem mladistvých bolo znásilnených americkými vojakmi vo Veľkej Británii a v Írsku. Medzi obeťami je aj sedemdesiat päťročná Agnes Cope, ktorú napadol a znásilnil vojak Aniceto Martinez 6. augusta 1944. Ten leží v hrobe s číslom 39.

Vojaci Yanco Waiters a Robert Skinner sa dopustili ďalšieho odporného zločinu. Najprv zavraždili Augusta Lebarilliera, ktorý sprevádzal svoju priateľku Mariu Osoufovú. Obaja muži ju potom znásilňovali tak, že jeden vždy mieril zbraňou na dedinčanov, ktorí sa medzitým okolo zbehli a sledovali hrozné divadlo. Tí potom ale vojenskej polícii popísali, čo sa stalo, a Waiters aj Skinner boli obesení.

Pravdou je, že tieto prípady boli desivé a znižovali reputáciu amerických vojsk, ale je potrebné mať na pamäti, že Američania mali v boji státisíce vojakov a týchto ohavných činov sa dopúšťali len jednotlivci.